| milica_7011 a întrebat:

Cite zile de concediu medical iti trebuie pentru a te prezenta la comisie pentru pensie de invaliditate

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Durata concediului medical, dupa care se poate face incadrarea intr-un grad de handicap, depinde de felul bolii de care este afectata persoana respectiva. Conform OUG 158/2005, art.13, aceasta este de la 183 zile intr-un an(pentru boli obisnuite) si pana la 1 an si 6 luni intr-o perioada de 2 ani pentru boli mai grave(SIDA, neoplazii etc). Sanatate si numai bine!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste art.13 din OUG 158/2005, o poti face si aici: http://www.euroavocatura.ro/print2.php?print2=lege&idItem=444 si vei vedea ca este asa cum ti-am raspuns la prima postare. Numai bine!

| sudsuinededouaori a răspuns:

Comisia se face pentru invaliditate permanenta, in concediu medical esti platit.

| milica_7011 explică:

Multumesc pentru raspuns dar eu stiam ca pentru a intra la comisie trebuie sa ai 90zile fara pauza intre ele adica sa aiba continuitate, acum este la felasta nu stiu.