| BoboBaa a întrebat:

Codu penal pe 2014 trafic de droguri.o persoana poate beneficia de libertate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Infractiunile privind drogurile nu sunt prevazute in noul Cod penal ci in L.143/2000, cu md. ulterioare (ultima modificare intrand in vigoare pe data de 1.02. 2014), cea privind traficul avand urmatorul continut:
"ART.2.(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deţinerea ori alte operaţiuni privind circulaţia drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi."
Daca o persoana a fost condamnata la inchisoare, pe o perioada mai mare decat 7 ani, respectiv 12 ani, pedeapsa ii va fi redusa la aceste perioade iar daca le-a si executat poate fi pusa in libertate.
Noul Cod penal nu pune in libertate infractorii ce-si executa pedeapsa, doar ca se face aplicarea legii penale mai favorabile, asa cum am aratat mai sus.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Ioandelasal):

Stiu ca n-are legatura cu subiectul dar nu cred ca are rost sa fac o noua postare la aceasta categorie.
Am o intrebare despre transferurile de la un profil la altul.Eu sunt la A si vreau sa ma duc la B. Aveam la inceputul anului un coleg la A(la mine in clasa) care a facut nu stiu ce cerere la inspectorat si s-a dus la B.El avea media sub cea de admitere la B.Intrebarea mea este... daca eu am facut cerere de transfer de la A la B atunci ultima medie de la B se va considera media astuia transferat? Adica trebuie sa am media cel putin cat a acestei persoane?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wehrmacht):

Daca esti in cl. a IX-a trebuie sa fi avut media de intrare mai mare decat a ultimului intrat la profilul B.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai da dar... ultimul intrat se considera asta transferat sau ala intrat fara transfer?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ultimul intrat este cel care a intrat cu media cea mai mica, indiferent de faptul ca la data cand ceri tu transferul acesta mai este ori nu la acel liceu.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Judecatorul ar putea da cu suspendare, desi ma indoiesc ca pentru trafic de droguri ar da cu suspendare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce am citit azi, nu. Chiar crezi ca pot fi lasati in libertate toti nenorocitii?