| anonim_4396 a întrebat:

Codul rutier este mai important ca lege decat o hotarare a consiliului local? Poate o HCL sa modifice norme ale codului rutier cu privire la parcarea pe trotuar? Doresc un raspuns specializat.Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea este mai importanta decat toate actele juridice date in aplicarea ei, deci OUG 195/2002 (Codul rutier) este mai importanta decat o HCL privin reguli de parcare. Cu toate acestea Codul rutier nu prevede expres locurile unde poti parca, ci numai cele unde este interzisa parcarea. Consiliul local, in exercitarea atributiilor sale, poate stabili, legal, locurile de parcare, fara a modifica prevederile Codului rutier, respectiv nu poate permite parcarea in locuri interzise de cod, dar poate stabili interdictii in plus, in considerarea conditiilor locale de circulatie. Este similar cu stabilirea vitezei maxime de circulatie in cadrul localitatilor. Numai bine!

1 răspuns:
| ChristiaNNN a răspuns:

Ca si putere legislativa Codul Rutier este mai importanta decat o Hotarare de Consiliu Local. Depinde daca parcarea aceea era marcata prin semne de circulatie, etc.