| anonim_4396 a întrebat:

Conducatorul unui vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere intr-o intersectie nedirijata daca?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART.135.Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere şi în urmatoarele situaţii:
a) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum naţional venind de pe un drum judetean, comunal sau local;
b) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum judetean venind de pe un drum comunal sau local;
c) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;
d) când urmeaza sa patrunda intr-o intersectie cu circulatie în sens giratoriu faţă de cel care circulă în interiorul acesteia;
e) când circulă în panta faţă de cel care urca, dacă pe sensul de mers al celui care urca se afla un obstacol imobil. În aceasta situaţie manevra nu este considerata depasire în sensul prevederilor art. 120 lit. j);
f) când se pune în miscare sau la patrunderea pe drumul public venind de pe o proprietate alaturata acestuia faţă de vehiculul care circulă pe drumul public, indiferent de directia de deplasare;
g) când efectueaza un viraj spre stanga sau spre dreapta şi se intersecteaza cu un biciclist care circulă pe o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare;
h) pietonului care traverseaza drumul public, prin loc special amenajat, marcat şi semnalizat corespunzător ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci când acesta se afla pe sensul de mers al vehiculului."

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

-celor ce vin din partea dreapta
-celor ce vind e pe un drum de categorie superioara
-pietonilor care trec pe trecere de pietoni
-masinilor cu regim prioritar aflate in misiune
-tramvaielor care nu vireaza stanga

| JIGHIRUS a răspuns:

Daca cineva vine din dreapta!

| CristinaCriss54321 a răspuns:

In intersectie daca o iei la stanga acorzi prioritate la cei din fata si al fel si invers