| AndreiFTW1 a întrebat:

Conducerea unui autovehicul pe drum public neomologat pe 2 roti a carui capacitate cilindrica DEPASESTE 50cc dar viteza maxima a acestuia NU depaseste 25km/h fara permis de conducere este legala?
 *Acel autovehicul fiind o "motoreta" facuta acasa
Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, fapta constituie 2 infractiuni, respectiv punerea in circulatie a unui vehicul neinmatriculat si circulatia fara permis de conducere. Nu mai vorbesc si de contraventii: circulatia fara ITP si fara RCA.

| AndreiFTW1 explică (pentru Ioandelasal):

Dar s-ar considera macar moped? Din punct de vedere al vitezei nu dar capacitatea cilindrica depaseste 50cc

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreiFTW1):

Avand capacitatea cilindrica de peste 50 cmc se incadreaza la categoria A1, bineinteles daca nu depaseste 125 cmc.

| AndreiFTW1 explică (pentru Ioandelasal):

Totusi viteza sa este limitata la 25 km/h, multumesc oricum pentru raspunsuri

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este legal sa sofezi un autovehicul neimatriculat si NU este legal sa sofezi fara permis auto.
Deja sunt 2 infractiuni majore, care pot duce direct la caz penal si puscarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand fiind facuta acasa nu cred ca e inmatriculabila deci din start nu o poti conduce pe drumuri publice.