| tudorvolcano a întrebat:

Credeți că ar fi momentul oportun pentru Ucraina să invadeze Transnistria și să ocupe teritoriul?

Republica Moldova, cu armata slabă, nu prea poate face nimic, mai degrabă riscă să fie ocupată.

România, suntem în NATO, ar stârni un al Treilea Război Mondial, în special dacă rușii pornesc un contra-atac pe teritoriul nostru, deoarece suntem în comandamentul integrat al alianței.
Deasemenea, trecerea Nistrului poate fi problematică, și foarte costisitoare din punct de vedere al numărului de soldați care ar muri.

Ucraina, în schimb, poate ocupa Transnistria fără probleme, și să ne scape de acest ghimpe al nostru și al lor, care este Armata a 14-a a rușilor.

20 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Incerci sa iti egalezi tampeniile din intrebarea cu invazia Ungariei de catre Romania?

| tudorvolcano explică (pentru goguPatent):

Nu, e un apel la invadarea Transnistriei. Cu cât aduc la vedere mai mult acest subiect, cu atât sunt șanse mai mari ca o strategie sau un plan de invadare a Transnistriei să fie redactat, dacă aceasta nu s-a făcut încă din cauza unui lapsus.

Instalarea de trupe românești și americane pe teritoriul Ungariei (nu invazie, ci instalare de trupe), e alt subiect. La un moment dat va fi din necesară cel mai probabil, dar nu e ceva urgent (încă), în schimb Transnistria trebuie urgent distrusă, altfel Moldova riscă să fie următoarea victimă.

| goguPatent a răspuns (pentru tudorvolcano):

Aaaa, deci tu crezi ca scriind pe TPU cineva o sa faca un plan de invazie... Nino nino nino

| tudorvolcano explică (pentru goguPatent):

Nu pe TPU. Pentru aceasta, sunt site-uri mai circulate în limba engleză.
Aici postez doar ca să aduc la cunoștiință anumite posibități pe forumuri românești, și să ascult păreri.

| goguPatent a răspuns (pentru tudorvolcano):

Si parerea ca vorbestii tampenii ti s-a zis si pe forumurile in engleza?

| tudorvolcano explică (pentru goguPatent):

Nu. Acest tip de întrebări sunt puse și la cursurile de la facultate, în special în legătură cu istoria militară (deși sunt lingvist ca formare, mi-am luat și elective în domeniul istoriei pentru minor).

Fiecare dă un răspuns în funcție de cunoștințele sale, disecă situația, și părerile pot fi împărțite:
- Ucraina ar pierde războiul propagandistic dacă ar invada Transnistria; dacă ar invada, de asemenea ar scoate trupele de pe fronturile active de unde atacă rușii; mulți spun că Transnistria nu are capacitatea logistică pentru o operațiune ofensivă
- unii spun că un atac șoc pe fronturi multiple poate crea panică; de asemenea, ocuparea Transnistriei ar îngreuna crearea unui coridor care ar ocupa toată coasta Mării Negre deținută de Ucraina, și de asemenea ar îngreuna avansarea Rusiei până la gurile Dunării

Sincer, sunteți troll, iar absența unui răspuns și simplul discurs persiflant vă dovedește ignoranța în legătură cu subiectul discutat. Mai bine citiți niște cărți despre istoria militară. Am citit cărți despre diverse perioade, din perioada antichității clasice, până în epoca modernă, despre logistică, strategie militară etc. Vă recomand pentru început Στρaτηγικὴ ἔκθεσις κaὶ σύντaξις Νικηφόρου δεσπότου de către Împăratul Nichifor Foca, eventual într-o versiune bilingvă (mi-a plăcut foarte mult cea în versiunea greacă veche-franceză, foarte bine detaliată), sau Στρaτηγικόν de către Împăratul Maurițiu; și pentru mai multă diversitate și universalitate, puteți să citiți Arta Războiului de Sun Tzu (este chiar o aplicație pe smartphone cu cartea, și puteți să citiți câte un mini-capitol pe zi, aplicația e organizată pe modelul unui curs despre strategii militare).

| goguPatent a răspuns (pentru tudorvolcano):

Vrei un raspuns simplu?

Ucraina nu e tara agresoase sa invadeze terenuri care nu ii apartin. Simplu.

Intrebarile tale raman insa la fel de stupide.

| tudorvolcano explică (pentru goguPatent):

Dar când a participat la războiul din Transnistria în anii 90', de partea rușilor, aceasta nu se pune?

Se vede că aveți răspunsuri exclusiv greșite, dând probă de ignoranță.
Un răspuns simplu nu înseamnă unul greșit. Mai bine dați un răspuns detaliat, dar corect, decât un răspuns scurt, dar prost; trebuie un nivel enorm de cunoaștere și înțelepciune pentru a spune într-un cuvânt ce spun alții în 7, iar dumneavoastră nu aveți acest nivel, din păcate.

Problema nu este dacă întrebarea este sau nu stupidă, ci dacă cel care dă răspunsul înțelege întrebarea.

| goguPatent a răspuns (pentru tudorvolcano):

Ucraina nu a participat la niciun razboi in Transnistria in anii '90.
Daca eu iti zic ca scrii tampenii si tu nu ma crezi... mai vrei sa mai si discut detaliat cu tine...

| tudorvolcano explică (pentru goguPatent):

În mod indirect, a participat.
UNA-UNSO, o organizație din Ucraina, a fost implicată în războiul din Transnistria în 1992, iar unul din membri a fost chiar fostul prim-ministru al Ucrainei Arseniy Yatsenyuk, care precum un cameleon, după ce Yanukovich a fost dat jos de la putere, a devenit un anti-rus declarat și a devenit prim-ministru.
Deasemenea, Ucraina a oferit cale liberă soldaților ruși, și permitea până recent aprovizionarea Transnistriei de către Rusia pe cale terestră.
Să nu uităm și de restul voluntarilor ucraineni care au participat în acest conflict din Transnistria, pe care Ucraina putea să-i oprească.

Ucraina, încă de la fondarea ei după căderea URSS, a fost o țară agresoare:
- https://www.hotnews.ro/......litare.htm
- să nu uităm de disputa de la Haga dintre noi și ucraineni în legătură cu coridorul maritim de lângă insula șerpilor
- de asemenea, să nu uităm de nava Rostock, unde a fost clar o incursiune pe teritoriul României

Nu că sunt aici să dau cu piciorul în Ucraina, în special în situația actuală, și oricum nu acesta este subiectul, am vrut doar să vă demonstrez că argumentația dumneavoastră este complet eronată, și după recurgeți la limbaj persiflant, și să nu uităm că eu am folosit pronumele personal de politețe, dumneavoastră nu, dovedind incapacitatea de a avea respect pentru persoana cu care discutați.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru goguPatent):

Transnistria e de facto parte din Rusia. Dacă ar ataca Transnistria din pure rațiuni militare (doar nu ar vrea ca Armata 14 sa facă joncțiunea cu rusii invadatori) nu s- ar întâmpla nimic, doar oferindu-i Transnistriei cassus belli pentru a-și aduce mica armata împotriva Ucrainei. Transnistria are o poziție foarte proastă geografic, deci ar fi ușor pentru Ucraina să-i imparta în doua pentru a-i distruge. Rusia ce ar face? Nu ar fi în stare sa folosească arme biologice sau nucleare. Și occidentul n-ar sancționa Ucraina căci Transnistria nu e recunoscuta.

| goguPatent a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Nu recunoaște nimeni Transnistria că fiind stat independent. Asta înseamnă că Ucraina ar ataca de facto, că tot îți plac termenii, Republica Moldova. Asa că...

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru goguPatent):

Și ăia nu vor vrea sa scape de problema transnistreana?

| goguPatent a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Tu ai vrea ca judetul Harghita sa fie bombardat de o tara straina ca ungurii care locuiesc acolo sa nu mai ceara autonomie?

| tudorvolcano explică (pentru goguPatent):

Analogie greșită.
Județul Harghita este sub control, România percepe taxe de acolo, armata română este prezentă. Iar dacă sunt elemente extremiste, poliția îi poate aresta și băga în închisoare.

Transnistria, nu este deloc sub controlul RM, RM nu percepe taxe de acolo, armata Transnistriei este mai puternică decât cea a RM și pot invada RM în orice moment.
În Războiul din Transnistria, nenumărați cetățeni RM de etnie români au fost omorâți acolo, și deși românii sunt cel mai mare grup etnic din Transnistria în termeni de procente, s-au închis aproape toate școlile cu învățământ în limba română, înafară de una.
Deși cetățenii RM din dreapta (Vestul) Nistrului nu participă la alegeri în Transnistria, Transnistria trimite oameni în masă peste Nistru ca să ia cu asalt secțiile de votare la alegerile din RM.
Sunt un adevărat ghimpe în coasta RM, și de asemenea și pentru Ucraina.

Transnistria este de asemenea unul din principalele motive pentru care Republica Moldova este cea mai săracă țară din Europa.

Nu aș fi avut o problemă ca o țară străină să bombardeze Harghita, dacă maghiarii de acolo ar reuși să atace și să distrugă armata română, dacă ar refuza să plătească taxe la statul român, dacă ar începe să-i atace pe etnicii români de acolo, și dacă ar fi o amenințare nu numai locală, ci pentru toată România în general.
Dar acest lucru este aproape imposibil, statul român e încă destul de puternic să-și controleze propriile teritorii, să instituie legea acolo, să facă ordine și disciplină, și să perceapă taxe.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru goguPatent):

România controlează Tinutul Secuiesc, în schimb, Transnistria este de facto un stat separat care este ostil Moldovei. Adică au furat Benderul, spre exemplu.

| goguPatent a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Nu, Transnistria se crede un stat separat. Atât timp cât nimeni nu îl recunoaște face parte din Republica Moldova. Atât timp cât fac parte din RM orice invazie asupra Transnistriei înseamnă o invazie pe teritoriul RM... E atât de simplu. Și doar Rusia procedează invadând alte state.

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru goguPatent):

De facto am zis. Ce autoritate mai are Moldova în Transnistria în afara de ce scrie pe hârtii?

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Da. Au o poziție geografica proasta, dacă vor fi tot timpul într-o ofensiva purernica, ii vor îneca în Nistru.

| MadalinPopescu a răspuns:

Conflictul este intre SUA si Rusia. Ucraina este doar o interfata iar Nato cureaua de transmisie a Americii.
Daca va fi afectat petrodolarul SUA va gasi un pretext sa inceapa razboiul, asa cu a facut si in trecut de mai multe ori.
Sau de fiecare data?