| Deepk a întrebat:

Salutare fraților Români de peste Prut!
Nici nu știu cum să încep.
E atât de dificil să îmi strâng gaândurile. Sunt din Republica Moldova, locuiesc la 2, 8 km de Ucraina. Voi nu va imaginati ce simt in acest moment, imi este atat de greu, am un nod in gat? Fratele meu a facut armata, cumnata a facut catedra militara. Ei asfazi au venit inspaimantati acasa. Gen la stiri arata ca noi MD nu trebuie sa ne facem griji, noi suntem o zona neutra. NU MAI SUNTEM CHIAR DE LOC! Pentru ca sunt facute liste cine vor fi pe prima linie in caz ca ne ataca! O femeie din localitate a vrut sa plece la fiica-sa, nu-i permite sa paraseasca tara din motiv ca este procuror (militar). In curand barbatilor nostri nu le vor da voie sa paraseasca tara. Merge vorba ca daca rușii vor prelua Transnistria, ne vor lua si pe noi. Dar presedinta noastra Maia Sandu nu se va lasa asa usor, mi-e frica fratilor ca se va incepe razboiul si la noi...Ca militarii din localitatea mea spun ca sunt sanse foarte mari... Am asa o frica, n-am dormit de loc noaptea trecuta, nu pot nici acum cand imi imaginez cati oameni nevinovati sufera acum.

Doamne, oare se va termina tot asta?

Am vazut la niste posturi din Romania ca ținta Rusilor este de fapt Romania si Polonia, sa scoata cu totul Nato de acolo, e corect?

Răspuns Câştigător
| MrAM a răspuns:

Eu chiar nu inteleg ce anume vi se pare amuzant cand omul are o ingrijorare bazata pe lucruri reale. Nu dramatizez toata treaba asta insa au murit oameni nevinovati si inca mai mor datorita conflictului. Acum categoric ca nu au nici o treaba cu noi, da gandeste-te peste cativa ani dupa ce se impaca cu ideea ca pot invada o alta tara cu foarte mici repercursiuni zic eu. Ce va urma, in conditia in care nu se implica alte state in treburile lui si escaleaza tot.

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te cred ca esti ingrijorata dar esti doar un copil de 16 ani care crede tot ce spune. Numai Putin stie ce va dori de la voi, de la noi si de la intreaga lume.
Apropo, presedinta voastra se numeste Maia Sandu nu Oaia Sandu. Puțin respect.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calm, Moldova practic nu are armata. Daca are ceva cu voi Putin, in jumatate de ora se termina conflictul. Sa speram ca Ucraina va rezista in continuare.

| tudorvolcano a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ar fi bine dacă era vorba doar de o jumătate de oră.
Dar pentru că ar fi o extensie a frontului din Ucraina, vom vedea practic soldați ucraineni care vor lupta pe frontul din RM, căci oriunde îi pot ataca pe ruși (cu excepția Rusiei ca atare), acolo vor ataca.

Să nu uităm că RM este la 2 pași de România, și de orașe mari precum Iașiul.
Sunt sigur că într-o zi sau două, mii sau zeci de mii de voluntari români vor trece granița. Voluntarii români s-au implicat, de altfel, și în conflictul din Transnistria, iar dacă ar fi vorba de o invazie totală a RM, numărul de voluntari va fi mult mai mare decât cel din 1992.

Veți spune după că românii nu sunt gata, că sunt lași și că s-ar preda etc. Sunt sigur că același lucru l-ați spus și despre ucraineni, care acum distrug trupele rusești pe front (nici eu nu mă așteptam ca ucrainenii să țină mai mult de 2 săptămâni, dar după 1 lună, și-au luat-o bine, le mai rămân doar armele de distrugere în masă ca o ultimă soluție).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tudorvolcano):

Pai RM e neutra. Ca soldatii ucraineni sa ajunga pe la ei ar trebui fie ca RM sa se alieze cu Ucraina, fie Ucraina sa invadeze RM preventiv sau ceva de genul.
Voluntari romani pentru RM ca sa faca ce acolo? Sa vina cu tancurile sau avioanele de acasa? Nu e vorba ca romanii nu sunt gata, ci ca nu au pregatire militara de nici o culoare. De ucraineni nu am zis nimic, doar ca in 2014 i-a prins cu nadragii in vine si intre timp s-au desteptat. P.S. Pierderile rusesti sunt surprinzator de mari, dar nu catastrofale. Nu inca. Iar legat de distrugere in masa... oricum e genocid ce fac in unele zone.

| tudorvolcano a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mă refeream la cazul în care Rusia invadează RM. Atunci regulile se schimbă radical.
Și Belgia era neutră înainte de Primul Război Mondial, dar după invazia Germaniei, a intrat automat de partea Franței și a Marii Britanii.

„Nu e vorba că românii nu sunt gata, ci că nu au pregătire militară de nicio culoare": adică nu sunt gata. Știu, din 23 de milioane de români, abia 150 de mii au pregătire militară (militari activi + rezerviști).
Dar din 150 de mii, 10-20 de mii de rezerviști ar fi destul pentru lupta pe front. Iar pentru servicii de logistică, cred că avem destui care să fie în stare de așa ceva, datorită naturii muncii lor: angajați în privat care fac inventarele în depozite, șoferi de camion, microbuz etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tudorvolcano):

Omiti cum se face asa-zisa pregatire militara a rezervistilor de la noi - cel putin cum se facea inainte. De starea de sanatate in general a romanilor, nu mai zic.
"Mă refeream la cazul în care Rusia invadează RM. Atunci regulile se schimbă radical." De ce s-ar schimba radical? Inafara faptului ca vorbesc aceeasi limba cu noi si teritoriul respectiv a fost parte din Romania cindva... si Bucovina de Nord e la Ucraina. Am intrat cumva de partea lor? Uite cit de fara oo sunt astia din NATO. De cum mor militarii nostri pe timp de pace, nici nu vreau sa ma gindesc cate morti stupide ar exista in caz de razboi.

| relian a răspuns:

Stai linistit ca nu va ia nimeni pe voi astria din RM laughing nici daca vreiti voi sa va ia careva nu var lua, sunteti asa o natie gen extraterestrii, asa ca nu iti mai fa griji.

Rusia nu ia nimic legat de RO sau Polonia, asta ca idee, iar daca cumva or incerca ceva ala le va fi sfarsitul, deci stiu ei ce vor.Rusia vrea Ukraina pentru pozitie,pentru ca ei isi duc gazele si petrolul pe acolo banui,deci nu au acces direcct cu UE,deci trebuie sa dea si la Ukraina ceva sa treaca pe la ei.
Din partea mea sai ia si acu pe ukrainieni pentru ca si merita laughing de fapt Ukraina is tot rusi,asa ca sa isi spele rufele in familie,.nu vad ce se baga alyte state in ciroba altora.
Ukraina sa nu uiti are luate teritorii romanesti,lea venit bine cad le-a luat,acum ca vin altii sai ia pe ei nu-i bun,las ca e bun,or sa o duca mai bine cu rusii decat singuri.

Ukraina a luat RO insula serpilor,are sudul Basarabiei si nordul bucovinei,alea is teritorii ale altei tari.
Bine le face rusii laughing sai ia cu totu,sa nu mai auzim de ei.

Rusia in toata istoria lor nu au atacat,ori sa fi luat teritorii dijn Europa,singurul teritoriu luat din Europa de rusi a fost inainte si dupa ultimul razboi mondial,cand vau luat pe voi cu tot cu bucatile ce le are astazi Ukraina,imn rest na luat nimic si nici nu va lua vreodata,asta pentru ca stiu ca nu au cum si nici nu ar putea.

Rusii de fapt is singuri,nu au nici un aliat laughing asta pentru ca nu-i place nimeni.
Rusia doara se lauda,face zgomot,in caz de un razboi is la pamant,sa vad cine lupta pentru Rusia in caz ca ar vrea sa ocupe teritorii straine.
Cum am spus Ukraina nu este teritoriu strain,aia tot rusi sunt.
Asa cum voi moldovenii sunteti romani,dar spuneti ca sinteti moldoveni,asa si ukrainieni.
Acu ca aia au vrut sa fie independenti,asta da,e magarie din partea rusilor ca vrea sai ia inapoi.
Dar Ukraina nu-i mai buna decat Rusia,aceiasi oameni,aceleasi conceptii,aceiasi oamenii rai laughing oameni in care nu poti avea incredere si asa mai departe.
Vad multi se agita pentru ce? Cui i-a facut Ukraina bine vreodata? Na facut bine la nimeni, iar romanillor ce locuiesc pe teritoriul, lor, adica teritoriu romanesc luat de ei, numai rau le-a facut mereu, asa ca isi merita soarta.

Voin moldovenii din RM stati acolo ca nici de va rugati voi sa va ia careva no sa va ia laughing

| relian a răspuns (pentru MrAM):

Nu se intampla ce spui tu, sau nu se va intimpla.Alte state au intelegeri, au tratate, fac parte din organizatii, asa ca stai linistit.De luat atitudine si masuri se vor lua.
Ukraina sa invete din istorie, si ei au facut la rindul lor pe altii sa sufere, poate au omorit si mai multi decat au murit acum dintre ai lor.
Deci sa te doara de cine, de unia care tiau luat teritorii si oameni, pe care ii fac ei cum vor? Nici pomenela.Imi pasa de cei carer sunt oameni, nu de cei care au facut rau.
Fiecare sa plateasca.Si Ukraina a fost o tara are mereu a cautat scandal, a cautat sa ia teritorii, deci nu-s de aia cheie de biserica, asa ca pot sa zic ce vreau, pot sa am o parere despre cineva anume.Cine face magarii nu trebuiesc iertati, trebuiesc pedepsiti, asa este corect.Ukraina a luat recent RO insula aia, ce acu a fost preluata de rusia, de ce? Daca se dau mari loviti, daca voiau sau vor in UE de ce nu da inapoi teritoriile straine luate ilegal?
A ei se pling cand is doara ei la greu, dar cand e sa ia cu japca ceva se bucura.Cum am spus sa fie luati de rusi toata Ukraina,sunt rusi,vorbesc aceiasi limba,sunt de acelasi sange,nu sunt specimene diferite, exact aceiasi oameni, aceleasi caracter.
Daca Rusia ocupa RM atunci da, voi astia nu ati facut rele nimanui, doara va faceti rau voi intre voi, atunci alta ar fi fost situatia.Deci Rusia nu va invada o alta tara in afara de fratii lor, asta e tot.

| Brizbriz a răspuns (pentru MrAM):

"acum 3 ore | mysha1 a răspuns:
Eu chiar nu inteleg ce anume vi se pare amuzant cand omul are o ingrijorare bazata pe lucruri reale."

se numeste haz de necaz... hai sa iti spun o poveste

unu a lucrat in constructii la zgarie nori in New York, toata viata, fara centura de siguranta, mers zilnic pe grinzi cu hau intr-o parte samd si nu a avut nici pe dracu, iar dupa ce se pensioneaza, intr-o buna dimineata, da autobuzul peste el

morala: grijile sunt absolut DEGEABA, nu folosesc la nimic, decat sa faci depresie, iar cand soarta te vrea, te gaseste, chiar daca te ascunzi in gaura de sarpe

| Ka0ru a răspuns (pentru Brizbriz):

Faci haz de necaz cand esti tu in necaz, bai asta, nu cand e altul ca e chiar nesimtire.

| Brizbriz a răspuns (pentru Ka0ru):

SUNT in necaz, tu chiar crezi ca eu nu ma pun in pielea lor, sau nu am ganduri negre ca vin rusii?!?

| Ka0ru a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu, nu esti. Nu te poti pune in pielea cuiva care trece prin ceva atat de oribil si sa zici ca gata frate, stiu exact cum e, am dreptul sa glumesc pe tema asta.

| Brizbriz a răspuns (pentru Ka0ru):

100%... nu, dar chiar pot sa imi inchipui
pentru ca am crescut cu rahatul asta, bunicii mei dinspre tata au fugit de Stalin si am auzit povesti toata viata cum ca au apucat bine sacul cu paine uscata si au uitat cutia cu aur, lucru care le-a salvat viata

| Brizbriz a răspuns (pentru Ka0ru):

Si te rog sa ma crezi
ieri mi-au dat lacrimile cand am vazut femeie cu 3 copii si cu doar niste gentute in spate, aia era tot ce aveau
azi mi-au dat lacrimile cand am vazut o MAHALA de granicer roman carand bagajele unei femei cu un copil in brate si unul langa, cu care mana sa mai care si bagajele?

insa tot fac haz de necaz, la dracu', ce mai avem de pierdut?

| MrAM a răspuns (pentru relian):

Eu chiar nu inteleg ce anume vi se pare amuzant cand omul are o ingrijorare bazata pe lucruri reale. Nu dramatizez toata treaba asta insa au murit oameni nevinovati si inca mai mor datorita conflictului. Acum categoric ca nu au nici o treaba cu noi, da gandeste-te peste cativa ani dupa ce se impaca cu ideea ca pot invada o alta tara cu foarte mici repercursiuni zic eu. Ce va urma, in conditia in care nu se implica alte state in treburile lui si escaleaza tot.

| Silviullet a răspuns:

Transnistria e deja a rușilor

| danieltulcea84 a răspuns:

Stai liniștit. Puțin vrea jumătatea de Est a Ucrainei care este majoritar rusofila și care în istorie a aparținut o vreme îndelungata Imperiului Tarist (e vorba de Rusia Kieveana)...și bineînțeles că nu vrea NATO în Ucraina și nici în vreo fostă țară componenta a fostei URSS. Din păcate, Ucraina este un stat "artificial", la fel ca și Republica Moldova...în anul 1918 ele erau provincii din Rusia, respectiv România. E o părere personala, nu le știu pe toate. Îmi pare rău de război, dar Ucraina a căutat-o cu lumânarea de la Putin. Ucraina a fost și este cel mai "scârbos și dușmănos " stat ca a făcut numai probleme României: nu a cedat teritoriile istorice ale României ce nu îi aparțin(Maramureșul și Bucovina de Nord, Sudul Basarabiei, Bugeac, insula Șerpilor). după 1990 au blocat Dunărea cu nava lor, apoi cu canalul Bîstroe, cu Delta Dunării și Marea Neagra au fost probleme.

| Deepk explică:

Eu plâng în continu, nu știu la ce să mă mai gândesc. E urâtă situația...
Mai ales că deștepții noștri de la co ducere, toată "stâna" ascund chestia că din Transnistria au fost aruncate bombe spre Ucraina. Asta e REAL! Polițiștii de acolo confirm asta... Pentru că este o localitate Cobasna unde tot armamentul este ascuns sub pământ...sunt oeste 20000 tone de armament?
Cu ce merităm tot asta ce se întâmplă acum, de ce?

| alexcarcea a răspuns:

Stii limba rusa?
Daca da n-ai de ce sa-ti faci griji.