| theforceofgood a întrebat:

Credeți că Donalt Trump chiar ar vrea retragerea SUA din NATO? O fi posibil acest lucru?

Răspuns Câştigător
| debarasator63 a răspuns:

NATO inseamna 80% contributia SUA, adica multi, multi bani. In contrapartida aliatii nostri Germania, Franța și evident Olanda, n-au stresuri, baga banii in investitii. Canada este mult mai implicata decat cei 3 crai sus-menționați. Trump este un lider populist care s-a angajat sa puna in fata tuturor America (nu multinationalele spre disperarea unui batran ateu iubit de unii pe aici).
Politica SUA s-a schimbat radical dupa celebrul "America first" spus de Trump la discursul de investitura. Chestia e ca americanii de rand il sustin, iar astia voteaza.
Succes domnule Trump!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Este doar o strategie politică.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Il cheama Donald nu Donalt.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu chiar cred ca el isi doreste asta, dar e constient ca nu e atat de simplu si nici prea sanatos. Sper totusi sa nu apuce in mandatul lui asa ceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

NATO depinde de forța, puterea militară a USA in foarte mare măsură. Interesele geostrategice ale țărilor importante care fac parte din NATO sunt prea puternic corelate cu interesele USA. Pacea în lume în zona vestică depinde de echilibrul puterii armate a celor două tabere care constituie azi lumea în care trăim, iar forța NATO se bazează pe armata USA. Nici nu vrea și nici nu poate să aisă. Este în joc pacea mondială.

| doctorandus a răspuns (pentru sadrian46):

Care doua tabere, ma? Te crezi pe vremea lui Ceausescu?

| ziftode a răspuns:

Orice se poate, pot sa vina si zombiez... maine, moment in care o sa ma duc la ambasada americana, ca aia au mai multe arme si sunt mai pregatiti anti-zombie

iar despre Trumpy, eu imi pun banii ca la sfarsitul mandatului o sa se joace cu mingea de fotbal si o sa ne arunce pe toti in aer tongue

| EvilMayDie64 a răspuns:

Posibil, dar o eventuala retragere din NATO nu i-ar avantaja deloc pe americani.

| Martin233 a răspuns:

Trump e nebun fara SUA NATO e posibil sa dispară