| liviu00 a întrebat:

Credeti ca exista un partid politic in Romania care nu si-a pierdut credibilitatea (inca)? Nominalizati-l si argumentati. Propuneti solutii in caz de raspuns negativ.

Răspuns Câştigător
| ducados a răspuns:

Poate peste 50 de ani

12 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Monarhia, monarhia, monarhia. te intreb; in care tara, stat, monarhie o duce poporul greu, rau... cati din statele cu monarhie au fugit, emigrat in republici etc.

| liviu00 explică:

@ciumpalaku, mi-a sarit in ochi cuvantul "mascarada". Ai citit vreodata ziarul "Romania Mare"? Urmaresti comportamentul lui Vadim?

| liviu00 explică:

@remus, multi sustin ca monarhia ar fi benefica, dar eu vreau sa vad argumente. Existenta monarhiei nu exclude prezenta partidelor politice. Puterea legislativa o are tot un parlament, iar cea executiva, de obicei un guvern. Asadar tot exista oameni politici care sunt alesi tot prin vot direct.

| liviu00 explică:

@alllinna, cine crezi ca o sa aiba suficienti bani sa cumpere un partid pe care sa-l "formeze"?

| liviu00 explică:

@ciumpalaku, stii ce declara Basescu la alegerile anterioare? ca o sa-i traga in tepe in piata victoriei pe cei corupti. Tocmai aici e subtilitatea(care de fapt nu e subtilitate). Populatia mediocra e atrasa de asemenea vorbe. Daca te opresti strict la declaratii, judeci doar dupa vorbe, atunci este grav.
Si oricum, plecand de la premisa ca Vadim ar lupta impotriva coruptiei, el duce lipsa de anumite calitati imperios necesare unui presedinte. Ii lipseste diplomatia.

| liviu00 explică:

@irina, daca va rezista depinde de sustinere. Mai este si problema presiunilor, dar acestea nu apar decat in cazul in care incepe sa fie vizibil un astfel de partid. Dar eu cred ca daca un partid va deveni credibil, cu siguranta va acapara alegatorii nehotarati si in cazul in care vor exista presiuni, va reactiona opinia publica.
Cat despre suveranitate si UE gresesti destul de mult. UE nu afecteaza suveranitatea, insa unele fonduri nu sunt disponibile decat daca sunt indeplinite unele conditii

| ciumpalaku a răspuns:

Romania Mare nu a luat parte la mascarada politica si la masacrul bunastarii poporului roman din ultimele doua decenii. Sunt cei carora ar trebui sa acordam credit la urmatoarele alegeri.

| ciumpalaku a răspuns:

@liviu00, prefer sa am un presedinte caruia sa i se urce " sangele la cap" cand e vorba de jaf si tradare de tara, decat un betiv mincinos si tradator. Te deranjeaza ca incearca sa demaste hotii urland si aratand cu degetul? Pe mine nu, in schimb ma deranjeaza faptul ca frigiderele romanilor sunt din ce in ce mai goale si sunt condus de un presedinte care nu face "mascarada".

| Irina a răspuns:

Chiar daca ar exista un astfel de partid nu ar supravietui din cauza puterilor mai mari decat el. De exemplu in Constitutia Romaniei spune ca R. e "stat suveran" dar o data cu intrarea in UE suntem subordonati lor si nu putem face nimic din proprie initiativa. Unde mai e suveranitatea?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu exista si nu va exista cum nicairi in lume un partid politic nu reprezinta interesele oamenilor, este doar marcheting de piata. Solutzii o alta piata de desfacere, cumparam partide si ni le formam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Partidul blogul lui NNoname
bai stii cum e in partidu asta?
Incredibilsmug

| al3xxxx_1544 a răspuns:

PRM deoarece acolo tot ce se sp e adevarat