| LaviniuA a întrebat:

Daca ar fi sa aderati unui partid politic, care ar fi acela? Exista politicieni onesti si profesionisti in Romania?

Dintre persoanele publice, cele ce nu au partide, cine credeti ca ar trebui sa-si infiinteze un partid?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Politicienii si profesionistii sunt doua specii diferite. big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Partidul Ecologist. 2.Da.

| LaviniuA explică (pentru sadrian46):

Iti place natura? Mie da.
Ce activitati mai importante are acel partid?

| sadrian46 a răspuns (pentru LaviniuA):

Să te uiți la ei pe site. Adică, nu face nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ar fi sa ma spurc in politica, as adera la un partid in care am multi prieteni si/sau rude pe care ma pot baza, altfel ma fac de rusine degeaba.
Onestitatea nu are treaba cu politica profesionista din Romania. Totul e pe imagine si relatii. Degeaba esti bun si vrei sa pui in miscare lucrurile, daca nu te baga in seama cei care detin controlul in zona ta.
Ca sa fii un primar bun, trebuie sa ai sustinere in judet, in guvern, si sa te respecte constructorii/prestatorii de servicii. Altfel nu iti iese nici un proiect. Fie nu ti se aproba, fie se aproba, dar isi bat joc de tine constructorii, iar in final spune lumea ca ai furat tu banii, cand lucrarea se spala la prima ploaie, iar garantia nu prea e valabila.

| LaviniuA explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Din pacate cam asa e. Nu se pot schimba prea mult lucrurile in societate, pentru ca sunt unii care mai intai vor sa le fie lor bine si se dedulcesc la banii publici. Ce mai ramane se duce inapoi spre cetatean, dar ramane cam putin.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru LaviniuA):

Sa stii ca la noi in tara, statul incearca sa ofere prea mult cetateanului.
De exemplu, asigurarea medicala la stat costa 1500 de lei pe 12 luni. O platesti si stai internat 40 de zile. O zi de internare costa peste 400 de lei.
Nu lucrezi nicaieri, dar faci doua facultati si 3 copii: statul iti plateste studiile, vechime in timpul studiilor, reduceri la transporturi, indemnizatie pentru cresterea copilului, alocatie pentru copiii tai, pana la 19 ani, studii pentru ei, servicii medicale gratuite.
In multe alte tari, nu e asa. Cand urmeaza sa te casatoresti si sa faci copii, mergi la planificare, si se modifica modul in care cotizezi.
La noi, politica PSD cheltuie prea mult cu sustinerea sociala. Ajuta prea mult persoanele care nu cotizeaza deloc.
E o schema tampita, in care daca lucrezi 4 luni pe an la rosii in Belgia (exemplu), vii si iti cresti copiii in tara, fara sa cotizezi nimic. De banii tai le dai mancare si haine, iar statul le ofera educatie si servicii medicale gratuit, fara sa recupereze nimic de la familia ta.
Iar cel care nu paraseste tara, isi freaca sanatatea pentru un castig de 5500 de lei (brut), si duce la familie doar 3000 de lei (net), ca sa sustina si familia lui Ionica Smecheru', ala ce lucreaza la rosii in Belgia.

| Editocroci a răspuns:

Ce politicieni onești visezi tu? ei sunt niște loaze mincinoase care se fac că muncesc. Mânca-le-aș coliva.