| tonyc7 a întrebat:

Credeti ca rusii vor mai cuceri si alte teritorii mari din Ucraina? Sau se multumesc cu ce au cucerit pana acum?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce importanta are ce credem noi?
Important este ce vrea Putin si ce poate Rusia si sigur vrea mai mult, respectiv ocuparea intregii Ucraine, de altfel acesta a fost si scopul razboiului.

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

De vrut e una, de putut e altceva! Ma indoiesc ca Rusia mai poate ocupa intreaga Ucraina, mai ales acum, la cat de sprijiniti sunt ucrainenii de SUA si Occident, mai ales in armament!
Nici jumatate din Ucraina nu mai pot ocupa, nici macar o treime, pentru ca ei de-abia isi mai pot mentine teritoriile pe care le-au cucerit, daramite sa mai avanseze in altele noi!
Deci hai te rog eu, gandeste realist!

| Ioandelasal a răspuns (pentru tonyc7):

Se pare ca nu mi-ai inteles raspunsul. Eu n-am spus ce va putea Rusia, am spus ce a vrut, cele 2 nu sunt echivalente.

Bula
| Bula a răspuns:

Operatiunea speciala a lui Putin este menit sa ia de la Ucraina cadoul tovarasului Stalin, care este majoritar locuit de rusi.

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Doar ceea ce a cucerit pana acum sau mai are de gand sa cucereasca si alte teritorii?

| Bula a răspuns (pentru tonyc7):

Cum vad, rusii vor pastra teritoriile ocupate pana acum, mai exact partile inferioare a fluviilor principale (acele parti le-a facut "cadou" Stalin ucrainienilor.
Mai departe nu au interes major de ocupare, doar sa asigure o zona neutra de separare de la armatele occidentale (NATO).
La urma, negocierile se vor purta intre Rusia si SUA (in prezenta participantilor colaterali).

| ReddY25 a răspuns:

Doar Putin știe

| RoCkKiD a răspuns:

Nu cred ca sunt multumiti dar intrebarea e daca si pot sa cucereasca mai mult. In momentul asta, visul lor cel mai umed ar fi sa cucereasca Odesa incat sa poata ajunge in Transnistria doar ca nu au destule trupe pe teren incat sa acopere o suprafata asa mare si de cand ucrainenii au primit lansatoarele HIMARS progresul a scazut simtitor pentru ca stocurile de munitie au trebuit mutate mai departe de linia frontului.

In momentul asta imi pare ca urmatoarea faza o sa depinda de 2 lucruri, cate arme mai reusesc americanii si europenii sa trimita si cati soldati mai reuiseste Putin sa recruteze. Fara sa aduca mai multi soldati pe front progresul va fi mic sau chiar va regresa iar daca ucrinenii continua sa primeasca arme avansate care pot lovi usor tinte cheie treaba se va transforma intr-un razboi de uzura care ii va freca masiv pe rusi mai ales cu sanctiunile in spate.

| 1234568807 a răspuns:

Scopu razboiului e de a cuceri toata ucraina, Vladimir Putin nu a zis inainte razboiului ''Vom cucerii cat putem''

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1234568807):

Putin nu a zis ca este o invazie, a zis ca este o "operatiune speciala".

| 1234568807 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nici hotu nu zice ca e un jaf, ci doar o combinatie

| scp3008 a răspuns:

Probabil inca un pic dealungul Marii Negre pe la Odessa pana la granita cu Romania, scopul fiind sa taie accesul Ucrainei la Marea Neagra. Ulterior se vor axa pe defenisiva si razboiul sa uzura sa negocieze un tratat favorabil