| nmlnmlnmlooo a întrebat:

Cu categoria de permis tip B, pot sa conduc tractoare?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, in conditiile prevazute de OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
  h) permisele de conducere eliberate pentru una dintre categoriile B, BE, C sau CE sunt valabile şi pentru categoria Tr, în anumite cazuri specifice;
 (2^1) Cazurile specifice pentru care se consideră îndeplinită condiţia prevăzută la alin. (2) lit. h) pentru a da dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice sunt următoarele:
  a) permisul de conducere pentru categoria B este valabil pentru vehicule din categoria Tr cu masa totală maximă autorizată de până la 3.500 kg, la care se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată să fie mai mică de 750 kg;"

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai nevoie de permis tip Tr.

| Oprea_Adriann_1995 a răspuns:

Pe drumurile publice ai nevoie de permis TR, dar pe camp merge si fara happy

| AlyNDriftKing a răspuns:

A mers canva, insa acum ai nevoie de TR.

| andreea192010 a răspuns:

Nu