| Anonim959 a întrebat:

Cu ce categorie pot conduce un ansamblu format dintr-un sharan 2200kg plus o platforma de 1600kg? Unii zic ca imi trebuie categoria be, alții ca nu depășește 4250kg și pot conduce cu b-ul, dar am auzit și de un curs numit b96 cum ca as putea conduce ansamblu de la 3500kg la 4250 kg. Acum nu stiu cat de adevarat e acest curs, astept răspunsuri de la toti cei care s-au întâlnit cu această situație, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul il gaseseai in Codul rutier, respectiv in anexa cu definirea categoriilor, citez:
" f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"
Respectivul ansamblu se incadreaza la pct.3 al categoriei B, asa ca se poate conduce cu aceasta categorie, avand numai 3.800 g, deci sub limita maxima de 4.250 kg.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil esti moldovean, de ai vazut asa ceva.
In primul rand, nici un autoturism nu o sa aiba masa remorcabila mai mare decat masa lui in stare de functionare. Mai pe intelesul tuturor, Sharan sigur are maxim 900kg remorcabili.
Cat despre categorii, cu B se poate tracta doar remorca pe o osie. Platformele ok au 2 osii, deci ai nevoie de categoria BE, dar tragatorul nu poate fi o pocnitoare de Sharan cu 7 locuri si motor 1.9
Uita-te la autoutilitare de genul Nissan Navara pentru asa ceva, nu VW.

| Anonim959 explică (pentru Ioandelasal):

Si are legatura cu ce zice NoTurbinaNoGood cu maxim 900kg pe cuiul de remorcare?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim959):

Ce legatura sa aiba? Ai citit ceva de cuiul de remorcare in prevederea citata?

| Anonim959 explică (pentru Ioandelasal):

Deci sa inteleg ca b ul îmi este de ajuns

| Anonim959 explică (pentru Ioandelasal):

Apropo, pot iesi din tara daca am mai putin de un an experiența?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim959):

Bineinteles ca este de ajuns, mai citeste o data prevederea legala.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim959):

Da, poti iesi, nu exista nici o interdictie legala in acest sens.