| StefanDrg a întrebat:

Cu tokken de la bancomat CEC Bank pot scoate bani direct in euro? Bani trimisi din strainatate. Funda!

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

De la ATM nu-i scoți în euro, banii pe care i-ai primit din străinătate în valută (euro) se vor converti automat la sucursală și vor fi virați în lei în contul tău CEC Bank. Acei bani îi vei scoate întotdeauna în lei, pentru că aceasta este bancnota națională.

Ai câteva posibilități în această situație :

Trebuie să mergi cu acești bani la o casă de schimb valutar / Exchange și să-i schimbi în euro sau ar mai exista inca o soluție, serviciul ATM Euronet. Practic, folosind Euronet (bancomatele lor), poți scoate, indiferent dacă contul bancar este în lei, euro, dolari sau oricare alta moneda, banii în Euro. Se vor aplica însă comisioanele aferente băncii pentru schimbul valutar în Euro.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Scoți lei - leuți românești pe care-i schimbi dacă asta vrei, ulterior, la exchange

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Bancomatul este alimentat cu lei.

| NunuNini a răspuns:

Sau, poti sa mergi la ghiseu si sa ceri eliberarea in moneda primita: euro. Daca asta doresti. Ca sa-i scoti in lei si sa-i schimbi in euro, pierzi la curs.