| KinekT a întrebat:

Cum e chestia aia cum ca au voie petonii sa treaca pe la coltul intersectiei sau ceva de genu

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Este legal sa treci pe la coltul strazii, dar nu ai prioritate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La intersectiile fara marcaj (zebra) pietonul are dreptul de a traversa pe la coltul intersectiei dupa ce in prealabil s-a asigurat din ambele parti. Pietonul insa este obligat sa dea prioritate vehiculelor care se apropie in acel moment.

| tdbmarius a răspuns:

Este legal dar nu ai prioritate.Trebuie sa te asiguri si poti sa treci.