| alexxx_3182 a întrebat:

Cum e posibil ca salariile politzistilor sa fie de doua sau poate trei ori mai mari decat ale cadrelor militare? oare astfel nu se produce un pericol pentru ordinea sociala?

7 răspunsuri:
ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Cum este posibil, ca in Romania diferenta intre salariul minim si cel maxim (vorbim de bugetari) sa fie intr-un raport de 1 la 70. In conditiile in care in Germania este de cel mult 1 la 10. Si slariile alea nesimtite si pensiile de peste 300 de milioane, cum sunt posibile?

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Cica politistii au asa salarii ca sa nu mai fie nevoiti sa ia mita. Cat despre salariile si pensiile asa de mari, e raportat si la cat iti tocesti coatele pe bancile scolii si cat cotizezi de-a lungul vietii la stat.

| valsulnorilor a răspuns:

Esti dezinformat din acest punct de vedere.Atat cadrele militare cat si politistii au acelasi salar tarifar si aceleasi sporuri deoarece si politistii sunt asimilati ca functii cadrelor militare.Informeaza-te si apoi pune intrebari daca mai ai nelamuriri!
sa ai o zi cat mai placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu e un pericol in romania
decat banii politistilor, facand amenzi cu hartia
ordinea sociala nu mai exista
stiu, nu sunt militar dar ma simt pe lista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu ai specificat functia si gradele pentru ca sunt foarte importante, eu am prieteni politisti (agent I) si au salariul de baza de vreo 10 mil si cu tot cu sporuri ajunge la 18 mil... mie nu mi se pare un salariu mare... si munca e multa, cel putin unde stiu eu. Acum depinde, probabil la nivel inalt salariile au alte zerouri dar poate asa e si in armata.
Nu ascultati tot ce zice presa sau ce vedeti la tv pentru ca multe din ele sunt speculatii... daca ti-as zice ca cel care il cunosc eu a dus la servici (politist fiind), calculator, imprimanta, hartie, agende, pixuri etc pentru ca statul nu le da? ...doar celor de la rutiera si celor de la sectiile de sector le-au dat cateva masini si moto pentru ochii lumii, dar crede-ma sunt multe lucruri in spatele cortinei pe care noi nu le stim. Si tot ce ti-am povestit eu se intampla in Bucuresti, nici nu vreau sa ma gandesc in alte orase, comune etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Tot timpul s-a avut o grijă și una încă mare: salariile polițiștilor.
Oameni buni, salariile polițiștilor sunt mici.
Armata are pericolul războiului, polițistul are riscul să moară în orice secundă.
Nu armata se ocupă de ordinea publică ci poliția.
Armata se ocupă cu securitatea națională (război).
Salariile sunt mici la ambele instituții în raport cu munca și riscul neuropsihic, radiații, etc.
Argumentați când faceți astfel de afirmații.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politistii nu au salarii mari si din cate stiu eu, valsulnorilor are dreptate, este acelasi plan tarifar.gabitzza are perfecta dreptate, salariul unui politist este mic si munca este multa si grea.Am inteles ca nu mai merg cu masinile pentru ca nu sunt bani pentru revizii, hartie duc de acasa si multe, multe alte lucruri se intampla.Imagineaza-ti ce face un politist acum, cand tu stai la racoare in casuta ta si tastezi intrebari pe TPU...sta in soare si dirijeaza. Politistilor li se cere foarte mult iar salariul lor nu mi se pare mare. Spunea cineva intr-o zi( un cadru didactic) : cum se poate ca politistii sa aiba salarii asa de mari iar eu, care le-am purtat mana sa scrie, am mai putin? Cum se poate compara un politist cu un cadru didactic? Eh, asta e gandirea generala.Sare toata lumea pe ei de parca ei ar fi de vina ca nu au profesorii salarii mari.Si chiar asa...cum sa compari un politist cu un cadru didactic? Un politist lucreaza 8 ore si e expus in tot acest timp multor riscuri...cunosc multi politisti agresati, carora le dau de lucru mult rromii, la care s-a sarit cu furci, topoare si alte obiecte; vad zilnic politisti in intersectii si ma intreb cum rezista in caldura asta, cand eu nu ma pot racori destul cu aerul conditionat din masina? Si apoi profesorii...cunosc foarte multe cazuri de profesori care nu au nici un fel de treaba cu scoala, care `ii trec` pe elevi sa fie scoala renumita, care `ii ajuta` pe elevi in examele nationale si care uita sa ajunga la ore...chiar un profesor de genul acesta facea acea afirmatie de care v-am spus.Nu vreau sa credeti ca nu apreciez profesorii, dar nu cred ca se pot compara aceste meserii.