| anonim_4396 a întrebat:

Cum era lumea inainte de infiintarea bancilor si a guvernelor?

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu ai vazut Mad Max, iti recomand. O sa iti cam raspunda la intrebare.

| RKBlue a răspuns:

Guverne exista de mii de ani, sub diverse forme.Forme de guvernamant exista de la formarea primelor comunitati umane, cel mai probabil.
Bancile exista si ele de de mii de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam grea, nu se putea dezvolta prea mult, si te duceai la piata cu rosii sa cumperi branza happy

| SasaSasa2000 a răspuns:

Și în biblie (textul sacru al religiei iudaice și creștine) apare noțiunea de guvern. însă cred că era mult mai bine. bani nu existau(cred) ci era noțiunea asta de "schimb"
Tu ai cai, eu am oi. ați dau 3 oi pe un cal, vrei?
Însă. tratatele astea de pace nu erau așa răspândite. cand 2 grupuri de oameni se întâlneau se luau la bătaie?
Erai mai liber zic eu.
Dar tu, ce zici?

| Nonolita a răspuns:

Adica... in epoca de piatra?
Bancile si guvernele nu au aparut dupa 1990.
"Istoria activității bancare începe cu primele bănci de negoț din lumea antică, care acordau împrumuturi în grâne către fermieri și comercianți care transportau bunurile între orașe. Acest lucru a început prin 2000 î.Hr. în Asiria și Babilon.
Activitatea bancară, în sensul modern al cuvântului, își are originea în Evul Mediu și Renașterea timpurie în Italia. Dar, poate cea mai populară bancă italiană a fost cea fondată de familia Medici, prin Giovanni Medici în 1397. "
https://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_activit%C4%83%C8%9Bii_bancare