| Anomim2025 a întrebat:

Cum era Nicolae Ceausescu in comparatie cu Liviu Dragnea sau Sorin Grindeanu?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Vad ca ma acuzi ca sunt indoctrinat de vechile vremuri. Nu vad ca tu sa fi apucat acele vremuri. Vorbesti doar din stirile pe care le citesti in prezent despre ceea ce a fost. Sa stii ca am prins si acele vremuri si bineanteles ca si pe acestea. Daca am spus de munca sa stii ca asa este. Te lua Militia de pe strada si te trimitea la munca. Nu erau atatia tampiti, ca acum, care isi omoara si parintii pentru o sticla de tuica. Si leul avea alta valoare. Acum unii au prea mult, din furat si alte smecherii, iar omul care munceste abia isi duce traiul. Ceausescu a vrut ca Romania sa fie independenta economic fata de alte state care in prezent ne obliga ce sa facem si deja am ajuns sclavii lor. Si atunci erau altii care ne impuneau asta.Nu ne mai puteau tine sub papuc, cum fac acum.
Asa ca, te rog, cand mai abordezi asemenea subiecte, gandeste-te mai bine. Trateaza problema si comenteaza doar din ce ai trait si ai vazut cu ochii tai, nu din ce arunca pe net tot felul de asa zisi „cunoscatori". Suntem de acord doar cu un singur lucru. Sunt prea multe de spus pe acest subiect. Hai, pa!

32 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa dictator cum era unii frecau menta cum vroiau. Iti lipseste minim de informatii generale. Istoria e facuta de invingatori. Orice regim nou instaurat a creat o falsa imagine celor dinaintea lor. Daca ai sti pe ce lume traiesti ai vedea si alti declarati " dictatori " de cei care au demolat tari intregi pe glob si ti-ai folosi creierul. Ceausescu a fost singurul lider " comunist " care a fost invitat in Anglia de regina si l-a plimbat si cu trasura regala prin Londra. Dar asta e pentru cine poate sa priceapa. Si mai e ceva - Romanii sunt o populatie care au nevoie de ceva dictatura ca sa supravietuiasca, nu sunt in stare sa foloseasca in beneficiul lor prea multa libertate.
https://www.youtube.com/watch?v=Pv3RYoEq_hA
https://www.youtube.com/watch?v=4MwrtKvflJM
https://www.youtube.com/watch?v=3IhjJuOrf5c

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ba sunt in stare sa foloseasca, insa cu conditia sa nu fie guvernati de jigodii penale SI incompetente. Inteleg frate, furi din pix, dar fa-o cu stil, un 10-20%, nu miliarde disparute si nimic care sa se vada in urma.