| Anomim2025 a întrebat:

Cum era Nicolae Ceausescu in comparatie cu Liviu Dragnea sau Sorin Grindeanu?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Vad ca ma acuzi ca sunt indoctrinat de vechile vremuri. Nu vad ca tu sa fi apucat acele vremuri. Vorbesti doar din stirile pe care le citesti in prezent despre ceea ce a fost. Sa stii ca am prins si acele vremuri si bineanteles ca si pe acestea. Daca am spus de munca sa stii ca asa este. Te lua Militia de pe strada si te trimitea la munca. Nu erau atatia tampiti, ca acum, care isi omoara si parintii pentru o sticla de tuica. Si leul avea alta valoare. Acum unii au prea mult, din furat si alte smecherii, iar omul care munceste abia isi duce traiul. Ceausescu a vrut ca Romania sa fie independenta economic fata de alte state care in prezent ne obliga ce sa facem si deja am ajuns sclavii lor. Si atunci erau altii care ne impuneau asta.Nu ne mai puteau tine sub papuc, cum fac acum.
Asa ca, te rog, cand mai abordezi asemenea subiecte, gandeste-te mai bine. Trateaza problema si comenteaza doar din ce ai trait si ai vazut cu ochii tai, nu din ce arunca pe net tot felul de asa zisi „cunoscatori". Suntem de acord doar cu un singur lucru. Sunt prea multe de spus pe acest subiect. Hai, pa!

32 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In anumite privinte era mai bine. In altele era mai rau.

| dolceromania a răspuns (pentru darrio2007):

E opinia fiecaruia si am dreptul la replica vazand faptul cum ai raspuns! Faptul ca cineva te pune la munca inseamna ca e bine? Cei ce lauda pe Ceausescu sant cei care au facut parte din sistemul lui exbig grinoctorii,politisti, cadrele militare, ceicare au avut cata o functie si lista continua... Bunici parinti nostri le-a fost furata proprietatea, bunurile si aruncati in fabrici, cei care nu sau supus au fost aruncati in puscarie, batuti etc.Nu am nici timp si nici nu ar incapea pe TPU atrocitatile pe care lea comis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dolceromania):

Tot ce ai scris tu acolo s-a intamplat in perioada 48-64, unde-i legatura cu Ceausescu? Esti cam prost informat.

Răspuns utilizator avertizat
| Crstch_Ptr_1942 a răspuns (pentru ramon2473):

Nu te inteleg. Dece spui latrina 3 poate te referi la sri-realitatea-bogdan rares

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru dolceromania):

Vad ca ma acuzi ca sunt indoctrinat de vechile vremuri. Nu vad ca tu sa fi apucat acele vremuri. Vorbesti doar din stirile pe care le citesti in prezent despre ceea ce a fost. Sa stii ca am prins si acele vremuri si bineanteles ca si pe acestea. Daca am spus de munca sa stii ca asa este. Te lua Militia de pe strada si te trimitea la munca. Nu erau atatia tampiti, ca acum, care isi omoara si parintii pentru o sticla de tuica. Si leul avea alta valoare. Acum unii au prea mult, din furat si alte smecherii, iar omul care munceste abia isi duce traiul. Ceausescu a vrut ca Romania sa fie independenta economic fata de alte state care in prezent ne obliga ce sa facem si deja am ajuns sclavii lor. Si atunci erau altii care ne impuneau asta.Nu ne mai puteau tine sub papuc, cum fac acum.
Asa ca, te rog, cand mai abordezi asemenea subiecte, gandeste-te mai bine. Trateaza problema si comenteaza doar din ce ai trait si ai vazut cu ochii tai, nu din ce arunca pe net tot felul de asa zisi „cunoscatori". Suntem de acord doar cu un singur lucru. Sunt prea multe de spus pe acest subiect. Hai, pa!

| GabiDumitrescu a răspuns:

De o mie de ori mai patriot. Incompetent, megaloman, dar macar cu intentii bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In ce sens incompetent?laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai avea studii de cizmar. Patriot-patriot, dar totusi...

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ramon2473):

Care oameni de multe ori il minteau de inghetau apele. Asta era buba.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si daca presedinte e un profesor de fizica e mai bine? Nu vad legatura.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Presedinte poate sa fie si fiul lu' dumnezo' in formula actuala, ca ar fi egal cu zero. Nea' Nicu' era dictator.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa dictator cum era unii frecau menta cum vroiau. Iti lipseste minim de informatii generale. Istoria e facuta de invingatori. Orice regim nou instaurat a creat o falsa imagine celor dinaintea lor. Daca ai sti pe ce lume traiesti ai vedea si alti declarati " dictatori " de cei care au demolat tari intregi pe glob si ti-ai folosi creierul. Ceausescu a fost singurul lider " comunist " care a fost invitat in Anglia de regina si l-a plimbat si cu trasura regala prin Londra. Dar asta e pentru cine poate sa priceapa. Si mai e ceva - Romanii sunt o populatie care au nevoie de ceva dictatura ca sa supravietuiasca, nu sunt in stare sa foloseasca in beneficiul lor prea multa libertate.
https://www.youtube.com/watch?v=Pv3RYoEq_hA
https://www.youtube.com/watch?v=4MwrtKvflJM
https://www.youtube.com/watch?v=3IhjJuOrf5c

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ba sunt in stare sa foloseasca, insa cu conditia sa nu fie guvernati de jigodii penale SI incompetente. Inteleg frate, furi din pix, dar fa-o cu stil, un 10-20%, nu miliarde disparute si nimic care sa se vada in urma.

| relian a răspuns:

Ceasusescu le putea da lectii la cate clase avea el sub orice aspect.nu ma refer aici la tilharii, ala nu era tilhar ca astia.Asa ca politician daca la asat te referi era nu mult este f putin spus le era superior cum am spus.Astia nu-s politicieni is tilhari, deci nu avem ce compara, cum sa compari un infractor cu un om care is vede de treaba lui.Pe vremea lui Ceausescu daca furai nu cit fura astia acu, mult mai putin erai impuscat, indif cine ai fi fost.sau sa faci ilegalitati de genu asta ca dragnea.Ma referii doar ca politica, ca ceausescu nu zci acum ca ar fi fost bun pentru popor.Era patriot dar era prost, intelegea asta gresit.O tara nu reperezinta oara un teritoriu, aia nu-i tara daca excluzi populatia acelui teritoriu.Deci ignora chstia asta se gandea la ro ca la un teren, pe care el il voia liber, pe care il voia independent de orice.Pai si oamenii nene ce faci cu ei frate? Ii ignora, ii elimina daca nu-i convenea ceva.Dar asta e alta poveste. Legile atunci erau mai clare, furai erai la puscarie si acolo nu te uitai la tv sau scriai carti laughing erai dus la sapat canale, la culez porumb si munci din astea de nu-ti mai trebuie niciodata sa mai ajungi acolo.Nu zic ca daca mureai f bine am scapat de un hot.Si sincer bine facea, puscariile de atunci, legile de atunci ar trebuie readuse inapoi si puse in fctie asa cum se proceda pe atunci.Bine fara magariile ce se faceau din partea gardienilor a securitatii si etc. Legile alea erau bune, se aplicau, doarca ca unia exagerau si adaugau de la ei bataie de jos ci alte metode nelegale si atunci.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai autoritar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am fost in viata atunci deci nu stiu ¯\_(ツ)_/¯

| sweetys a răspuns:

Un inger pentru romani. Dupa ce a condus tara am ramas cu multe. Dupa ce termina asta mandatul o sa ramanem cu o gaura in buget cu 0 promisiuni respectate si cu mii de hoti pe strada.

| dolceromania a răspuns:

Dacă te referi în comparație cu politica care o face, pe timpul lui nu auzeai așa ceva, venea securitatea și te trezeai la pușcărie.Era Dictator.Deci mult mai rău.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru dolceromania):

Saracul de tine. Si cand ai fost arestat ultima data?

| darrio2007 a răspuns (pentru dolceromania):

Nu vorbi daca nu stii.

| MihaiDD a răspuns:

Absolut incomparabil mai rau

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru MihaiDD):

Normal ca era mai rau, punea oamenii sa munceasca cu forta si nici nu le multumea ca Iliescu minerilor.

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiDD):

De ce? Ca te punea la munca?

| Crstch_Ptr_1942 a răspuns:

Asta este intrebare poliica. cu aceasta se ocupa aceasta comunitate

Răspuns utilizator avertizat
| Crstch_Ptr_1942 a răspuns:

Daca vreti sa va raspund este prea mult de spus. Sunt unul din cei care a contribuit substantial la aducerea celor mai bune tehnologii in tara noastra, cu care s-a dezvoltat tara noastra. Stii cu ce tancuri s-a defilat la 1 dec. 2016? Cu tancuri romanesti ca cele cumparate de la nemti nu pot fi scoase cab raman pe drum. Stii unde sunt diamentele artificiale? Stii unde este uraniul nostru imbogatit? stii unde este apa grea? stii unde se mai fac navele de 250000 tdw? stii unde sunt irigatiile? stii unde este exportul nostru numai catre sua de 400 milioane dolari, etc. Guvernul actual i-a niste masuri bune pentru popor si nu trebuie luat in deradere

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Crstch_Ptr_1942):

Textul de mai sus e un pamflet si trebuie luat ca atare.