| Anomim2025 a întrebat:

Între Liviu Dragnea și Nicolae Ceaușescu cine credeți că a avut bun simț mai mult?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nicolae Ceaușescu desigur

5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Tovarasul Ceausescu.

| RB26DETT a răspuns:

N-am trait in era lui 'Ceasca dar ce am inteles eu din tot tam-tam -ul asta.
Omul a scos tara din datorii infometand populatia, toata lumea avea loc de munca si casa, toata lumea avea bani insa nu avea mancare cu portia, nu puteai cumpara cine stie ce de la magazin, comunism, erai foarte limitat dar traiai.
De la revolutie a venit Iliescu care a inceput sa strice, el a impins Romania in rapa si de atunci tot cade, in vremurile noastre dictatura cam are ganduri rele cu noi, la cum vor PSD-istii sa scape de justitie nu cred ca le-ar fi prea greu sa-si puna asistatii sociali si mortii sa voteze intr-un referendum pentru demiterea presedintelui, astfel incat sa bage un bufon de-al lor acolo, astfel o dau afara pe Kovesi ca mai apoi sa schimbe legile justitiei, tot PSD-ul va fi un partid curat fara dosare penale si vom fi iar rosii, daca nu va fi o revolutie in cazul in care se intampla asta sigur vom fi iar comunisti, adio UE, ne bagam sub aripa lui Putin, poate ne unim si cu RM si gata, comunisti, de partea rusilor, vom putea si noi sa conducem masini non euro fara batai de cap... abureli ieftine si fara sens
In niciun caz n-o vom duce bine cu Partidul Comunist la conducere, scuze, PSD.
Bineinteles, opiniile sunt impartite, vor sari pe mine ca-s Sorosist sau Basist sau Iohanist sau cum le mai place antenistilor sa-i alinte pe aia ce vor dreptate si nu coruptie. in fine.
Sa explic treaba cu presedintele pentru toti astia cu creier limitat
Rolul presedintelui in stat este de a reprezenta tara, el se duce in alte tari si discuta cu alti sefi de stat, cam asta e rolul lui. pe net gasiti rolul presedintelui in stat, nu stiu, el isi cam face treaba, l-am tot vazut mergand in alte tari in interese politice, nu personale cum fac tovarasii din PSD prin Brazilia si alte tari.
Mai e Codruta Kovesi care iar, o persoana controversata, Directia Nationala ANTICORUPTIE, am scris asa sa se vada ca pun accent pe ce se ocupa DNA-ul, nu trebuie sa ai prea mult IQ sa-ti dai seama de ce PSD-ul vrea neaparat sa scape de Kovesi, sa puna o tanti de-a lor cu pregatire zero care sa-i lase sa-si faca de cap.
Nu mi se pare normal ca un om cu atatea probleme cu legea sa ocupe astfel de pozitii si sa aiba dreptul sa schimbe legile justitiei... un om care are probleme cu legea sa schimbe legile justitiei, ca si cum l-ai lasa pe hot sa-si aleaga daca sa mearga sau nu la puscarie, sigur va alege sa mearga la puscarie, asa-i? Siiigur?! Daca vrei sa te angajezi sa vinzi gogosi iti trebuie cazier judiciar sa se asigure aia ca nu ai vreo problema cu legea dar ca sa fii prim ministru sau parlamentar sau orice altceva din politica, cu cat ai mai multe dosare penale, culmea, esti mai apreciat de ceilalti politicieni si esti sustinut de prostime.
Inca o persoana controversata, nu controversata, foarte controversata de pe la noi, Dacian Ciolos.
Ala ce-a facut? N-a facut nimic, huaa.
Un an a stat la conducere dupa cativa ani de distrugere a PSD-ului, ce credeti voi ca putea sa faca intr-un an? Dupa 27 de ani de viol nu poti bate din palme si poc, lumea e roz, toate problemele tarii rezolvate.
Omul a incercat sa faca ceva spre deosebire de PSD.
Acum teoria mea despre cum merg lucrurile la noi in politica:
Vine PSD-ul la conducere, promite de toate, la inceput scade preturi, maresc salarii pensii, totul e roz lumea fericita, la scurt timp incep sa apara efectele negative, apar taxe, se maresc preturile inapoi, ba chiar cresc mai mult decat erau inainte, datoria externa a tarii creste, totul se duce de rapa, bun, se termina aia 4 ani de PSD, vin alegerile, oamenii ies la vot si iese alt partid care odata ajuns acolo trebuie sa repare tot ce a stricat PSD-ul, nu poti face asta fara sa pui tara pe butuci asa ca aia pun tara pe butuci sa repare cat de cat ce au stricat aia, nu zic nu, poate-si mai trag si ei cate ceva, romanu tot roman e si nu se simte bine daca nu isi asigura si el ceva insa PSD-ul e plin de nesimtiti, pana la urma nu vor face mare lucru, aia din celalalt partid, vor stabiliza putin economia tarii si toate cele, vin alegerile iar, huoooo, ce au facut aia, votam 'pesedeuuuuu' ca aia au marit, au dat, au facut, astia n-au reusit sa faca nimic in 4 ani, iar vine PSD-ul, iar au de unde fura si distruge, si totul o ia de la capat si tot asa ne invartim intr-o bucla a esecului pana cand o sa ne f**** tara de tot.
Pensionari care se lasa pacaliti de 2 posturi TV si nu gandesc
Asistati sociali
Securisti
Pleava societatii
Cam astia sustin PSD-ul si din cate se pare sunt foarte multi deci nivelul intelectual al tarii noastre este alarmant de slab pentru o tara civilizata din UE in secolul 21!
Acum sa vedem si cei ce vor sa schimbe in bine
Avem 2 catedorii, oamenii ce ies la vot si lenesii ordinari care cred ca votul lor nu conteaza si lenesii aia sunt majoritari fata de cei ce ies la vot. Eu am facut 1100 km sa votez si tot au iesit ordinarii aia, da, acum sare cineva pe mine 'vezi, votul tau nu conteaza', stai putin, daca gandesc asa, nu sunt singurul, si x, si y si ala si celalalt zic la fel, toata lumea 'votul meu nu conteaza', ia, toata lumea cu 'votul meu conteaza', toata lumea la vot, daca votul ar fi obligatoriu, vai ce n-ar mai exista PSD la conducerea tarii. Nu va motiveaza putin sustinatorii PSD care mai ca dorm la usa sectiei de votare cum dorm aia la lansarea noului iPhone in fata Apple store-ului, toti sustinatorii PSD voteaza pentru ca primesc diverse si ei chiar cred ca PSD-ul e partidul care vrea binele tarii.
Daca ma injura cineva, poate s-o faca dar o face din cauza prostiei.
Astept raspuns din partea celor ce vor sa discute pe tema asta intr-un mod civilizat cu argumente, nu cu 'am vazut la antena 3'

| anonim_4396 a răspuns (pentru RB26DETT):

îți spun într-un mod civlizat că pe o parte ai dreptate, dar nu există niciun partid care să poată guverna bine, PNL nu e cu nimic mai presus, USR cred că e chiar mai rău. :D
Kovesi oricum mai are mandat 1 an, după care vor pune pe cine vor ei, nu înțeleg de ce se grăbesc în halul ăsta.
Guvernul tehnocrat a fost pus fiindcă așa a vrut PSD-ul atunci, întrucat legislativul de atunci mai avea doar 1 an, s-a știut mereu că stau doar până la alegeri, cum era și normal de altfel. Că vorbeai de pregătire, uite pe cine au vrut tehnocrații să puna prima oară la justiție: https://www.youtube.com/watch?v=Ggnv7B52FqY
Ministru nu poți fi dacă ești condamnat penal, asta-i o afirmație greșita. :)

'' daca nu va fi o revolutie in cazul in care se intampla asta sigur vom fi iar comunisti, adio UE, ne bagam sub aripa lui Putin, poate ne unim si cu RM si gata, comunisti, de partea rusilor, vom putea si noi sa conducem masini non euro fara batai de cap... abureli ieftine si fara sens''

Afirmația asta ține de domeniul fantasticului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O întrebare gândită mai mult de 1 minut când pui?
M-am cam obișnuit în cazul tau, dar înca sper.

Răspuns utilizator avertizat