| Anomim2025 a întrebat:

Cum de Nicolae Ceausescu cu doar 4 clase reusea sa fie foarte aprins in discursuri cu argumente solide? Ma uit la Liviu Dragnea plus alti politicieni si mi se face sila...

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu erau discursuri aprinse cu argumente solide... se numea propaganda si era sustinuta sa sute de oameni din spate si adulata de alte zeci de milioane pentru ca erau obligati

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa este era aprins, era prins in discutii stii de ce? Pt ca era patriot de aia.El facea ce facea pentru tara nu pentru el personal.Cind ai un scop, cand te intereseaza ceva atunci se vede in orice. Faptul ca el a fost influentat in rau arata ca desigur avea lacune mari, ajunsese sa confunde oamenii cu ceva cei apartine.Dar in discutii cum spun unia avea pregatit discursuri, dar la fel de bine el putea tine discursuri si fara sa fie pregatite.Nu iti trebuie sa iti scrie cineva ceva, daca tie iti place ce faci, daca esti interesat in ceea c e faci.Cind iti place ce faci atunci gasesti cuvinte, vin singure chiar nu e nevoie sa iti scrie cineva.Bineinteles ca i se si spunea ce sa evite, ce subiecte is sensibile si etc, dar in rest se pare ca la cate clase avea vorba ta era net superior oricarui politician de astazi.Astia daca sunt pusi doar sa fure ce sa vorbeasca,despre ce? Sa vorbeasca despre relatiile lor,despre cum aranjeaza ei afaceri murdare,da poate s-o faca s cred ca lear merge gura de te-ai mira. Spunea cineva pe aici ca Causescu avea multe greseli in exprimare.Da avea dar aia arata ca vorbea de la el, altfel nu ar fi facut greseli nu? Si unde pui pe astia de azi daca ai vazut stenograme, interceptari telefonice ce scot din ei, ce vocabular si cate greseli au. Ceausescu aca avea cate clase avea, alea erau facute pe cinstite si pe vremea aia se facea scoala nu ca acum.Sint si astazi oameni care ar sti sa vorbeasca, care ar fi pentru tara, dar nu trebuie sa fii doar atit, iti trebuie si nerv, si Ceausescu avea asa ceva.Esti azi patriot ok si atit? Degeaba esti patriot, cintit daca esti moale mamaliga, ce sa faci. Avem exemplu pampalau asta de presedinte, un mut, scoate doua vorbe la ora.Eu sincer ma si mir cum a putut asta sa fie profesor.Pe bune acum, ganditi-va si voi.Cred ca elevii lui erau super fericiti cal aveau, dormeau toti dusi cred.Deci vezi tu iti trebuie sa fii si energic, nu doar patriot, cinstit.Asa mutalau nu fci frate nimic.Mutalau nici prestanta nu ai, nici nu arati ca esti autoritar, deci nu prea te baga in seama hotii. Uite asta premieru de azi este un tip ok cred eu, dar e prea moale, e prea lasa ca eu imi fac treaba voi vorbiti n-am eu treaba cu voi.Nu frate nu asa.Fii mai artagos, fii mai bataios doar asa ii poti pune la punct pe ticalosi, pe hoti. Emoale si asta va spun eu no sa faca mare branza.Esti ministru primul pai frate toti trebuie sa zbarnie sa-i iei pemtti la rost in limite legale normal, sa-i pui la treaba, sa faci sa urgentezi sa simplifici orice lege.El nu arata ca ar face asa ceva.O lalaie ori ca nu se pricepe ori ca ii este frica.Nu are in Ro de cine sa iti fie frica,nu are de ce,in Ro deocamdata nu e mafie ca altundeva sa te elimine fizic, deci te poti lupta cu hotii astia daca ai puterea si el o are se pare, este sustinut de populatie, dar oamenii nu prea vad rezultate, nu vad acel nerv la el.Ati vazut Basescu? Pai basescu de aia au votat oamenii cu el se lua in bete cu astia, vizibil, la tv peste tot, nu lasa nu tacea hai lasa vorbiti voi orice eu tac.Nu merge asa cu pungasii astia frate, astia trebuiesc haituiti peste tot din vorbe din orice ai la indemina.Omenii daca tu nu vii si sa spui uite fratiilor astia fac asta dreg asta, tu ca conducator sa vii, nu sa vina un ziarist sau mai stiu eu cine sa arate ce fac banditii astia. Ceausescu era frate autoritar chiar de avea cate clase avea.Le era alora frica.Eu deas fi fost in locu lu Ceausescu si astazi eram presedinte.El a facut multe pentru tara asta dar na stiut sa arate sa traga oamenii de partea lui. Uite oamenii nu stiu ca rationalizarea s-a facut nu ca asa a vrut el, ci pentru ca nu am avut incotro.Cine a gresit? El ca na venit sa spuna la tv la oamenii,uitati fratilor banca mondiala ne-a dat termen ca in X ani daca nu dam datoria aia sintem devenim sclaviin lor.El na venit niciodata sa spuna populatiei ce vrea sa faca, de ce vrea sa faca asa, desi ce facea nu o facea pentru el, dar trebuie sa stii ca in tara asta sunt si oameni, deci trebuie sa le explici ca altfel ajungi ca oamenii sa te urasca.Cam asa sa si intimplat cu Ceausescu.El na stiut, a fost sfatuit prost, desi chestia asta trebuie sa o gandeasca el singur, sa isi dea seama ca populatia de partea lui este o arma de temut pentru oricine.Deci banca mondiala la silit ori plateste datoriile ori ne ia partea din tara.El na venit sa zica populatiei asta a facut asa pe muteste, ca si cum oamenii ar fi fost animale puse la ratie.Asta a fost greseala lui fatala.De ce la obligat, de ce lau strans aia cu usa? Ma refer la banca mondiala.Pt ca el deja facuse o banca care era menita sa rivaalizeze cu banca mondiala, aia au aflat de intentiile lui si lau strans cu usa.In rest de patriot nu cred ca a fost alt presedinte mai patriot ca ceausescu.Doar ca na stiut sa isi tina oamenii aproape. Daca ar fi iesit la tv si ar fi aratat care este situatia de ce face asa oamenii l-ar fi apreciat si chiar l-ar fi ajutat.Nu asa se face cand spui cuiva ca ai necazuri? Daca spui te ajuta pana si cel mai mare prapadit, se lasa pe el nemincat sa te ajute.Dar el na stiut sa faca asta si nici astia de azi nu stiu.Nu am vazut unu singur sa iasa si sa zica uite fratilor fac asta pentru ca si sa explice.Sau sa iasa unu macar sa zica uite frate vreau sa fac ceva si nu sunt lasat. Aaaa le este frica ca isi pierd posturile aia e.Pai daca esti cinstit, daca vrei sa faci ceva fa frate batate cu ei chiar de risti sa pierzi ce ai.Ciolos asta e moale nu-i bun chiar daca ii cinstit.Trebuie unu gen ceausescu cu nerv, mai energic, care sa bata cu pantoful in cap pe banditi.Treb cineva care sa-i linisteasca legal chiar, folosindu-se de constitutie, sa studieze sa gaseasca orice portita sa-i poate arenja.Dar cel mai mult trebuie sa isi apropie populatia de partea lui si atunci nimeni nul va putea da jos.Scuze ca am scris pe aici atat dar cam asa sta situatia.

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

"Mutu" era porecla lui Ceausescu: "Si p-asta sa i-o dam lu' Mutu."

| AFR81 a răspuns:

Una e sa fii capabil sa infrunti un om cu argumente, intr-o discutie al carei sens si tema nu le poti alege si nici controla si alta e sa-ti pregatesti un discurs (sunt convins ca nu Ceausescu era cel care il pregatea, ci alt om sau alti oameni scoliti din anturajul sau) pe care sa-l reciti. Ceausescu doar asta facea. Nu a acceptat sa poarte o discutie contradictorie cu nimeni, discutie in care am fi avut sansa de a stabili nivelul sau de educatie si calitatile sale oratorice. Cum se impotrivea cineva, cum era legat. Cam asa era in vremea aia. Legat de Liviu Dragnea, chiar daca unora nu le place, este un om educat, capabil sa poarte o discutie cu cineva care nu impartaseste aceleasi conceptii ca si el fara sa jigneasca, sa atace la persoana sau sa ridice tonul. Chiar daca nu-mi place de el (de fapt, nu-mi place decat de un singur politician, care imi e si profesor), trebuie sa fiu corect, din acest punct de vedere face parte din elita politicii romanesti. L-am vazut in atatea si atatea emisiuni si este un om cult, cu calitati in ceea ce priveste discursul politic si nu numai.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu zic ca e asa, dar te-ai gandit ca poate erau regizate, discursurile nu si le facea el, probabil, conversatiile politice de ce sa le duca el cand putea sa citeasca doar un scenariu si gata?
In plus, nu conteaza foarte mult numarul de clase, dar la 4 deja iti imaginezi cam ce om era. Habar n-am despre el si despre ce si cum a facut, dar daca chiar avea 4 clasa si a ajuns presedinte sigur era doar o marioneta, usor de manipulat si care nu punea foarte multe intrebari.

Pot sa ma insel, habar n-am. Dar asta e parerea mea.

| doctorandus a răspuns (pentru CuriousStuff):

"Dragi tovarasi si pretini..." Avea multe greseli de exprimare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceausecu avea oameni cu carte in spate.El le spunea cam despre ce e vorba in ce vrea sa spuna in duscurs iar specialistii ii facea foia cu scris mare.plus ca purta lentile de contact, ceea pe in vremea aia era ceva rar.winking