| StefanDrg a întrebat:

Cum este legea cu cumparatul anilor de cotizare pentru pensie? Poti cumpara cati ani vrei? Sau ani ramasi pana la varsta de pensionare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 163/2020 poti cumpara pana la 6 ani, in functie de cat ai nevoie pentru a obtine pensia pentru limita de varsta.

| relian a răspuns:

Daca nu ai un anume numar de ani lucrati, atunci nu poti iesi la pensie.
Sa ti se dea pensie, trebuie sa fi muncit nu stiu citi ani.
Cei care nu au cit trebuie, li se da posibilitatea sa cumpere, sa cotizeze sa faca acei ani, pentru a iesi la pensie.

Dar este o limita, cum spune cineva pe aici ai voie maxim 6 ani. Daca nici cu astia 6 ani nu faci anii ceruti pentru a putea iesi la pensie, atunci nu ti se va da.

Ca urmare, tu daca stii citi ani ai lucrat, adaugi astia 6, vezi cit faci, apoi intrebi citi ani se cere sa ieis la pensie, si daca nu-i ai, stai in banca ta nu mai cumperi nimic.

Daca ai sa zicem nevoie de 1 an, atunci cumperi doara 1 an si asa mai departe.

Dar primul lucru, trebuie sa stii citi ai sunt nevoie pentru a putea iesi la pensie, apoi stiind citi ai lucrat tu, stii daca sa cumperi si citi sa cumperi.