| Chis_Gheorghe_1954 a întrebat:

Am 60 de ani si sunt in pensie de boala Gr. 3 de invaliditate de 8 ani cu o pensie de 690 de Ron.
Am primit decizia de pensionare pentru varsta standard de pensionare care intra in vigoare peste 2 luni. Mentionez faptul ca am perioada de cotizare completa adica 30 de ani. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: S-ar putea estima cu aproximatie cuantumul pensiei pe care ar urma sa o primesc?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti barbat sau femeie?
Limita de varsta pentru barbati este acum de 65 de ani, cu stagiu complet de cotizare de 35 ani, iar pentru femei de 60 de ani si 3 luni, cu stagiu complet de cotizare de 30 de ani si 3 luni.
De altfel, daca ai primit decizia de pensionare, in ea este prevazuta pensia, asa ca nu este nevoie de estimare.

| alessia5158 a răspuns:

Intr-o intrebare anterioara spuneai ca este vorba despre sotia ta.
Pentru perioada mai -iulie 2016, la femei, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 4 luni (http://www.avocatnet.ro/......4%83.html)
Deci, nu are un stagiu complet de cotizare --- o lipsa de 4 luni se va resimti in cuantumul pensiei!