| Chis_Gheorghe_1954 a întrebat:

Ma numesc Chis Gheorghe am 61 da ani, de 5 ani sunt in pensie de boala categoria 3 de invaliditate si am o perioada de 30 de ani de cotizare pina la ivirea bolii. Stiu ca perioada de cotizare la barbati este de 35 de ani pina la varsta standard de pensionare. Intrebarea mea este urmatoarea. Daca pina la varsta de pensionare standard (65 de ani) ramin in pesie de boala acesti ani mi se considera ca perioada de cotizare sau voi primi cuantumul pensiei diminuat pentru cei 5 ani lipsa la perioada de cotizare de 35 de ani in cimpul muncii?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada completa de cotizare este de 35 de ani dar cea minima este de 15 ani.
Perioada in care esti in pensie de invaliditate nu se considera stagiu de cotizare, asa ca pensia ar fi mai mica decat a acelora care au stagiul complet.