| anonim_4396 a întrebat:

Cum poate exista atata nesimtire?

Doresc sa va sesizez o intamplare, din punctul meu devedere incredibila pentru o tara membra UE, legata de vechile probleme ce le avem cu taximetristii nesimtiti.
Sunt din Cluj Napoca si zilele trecute doream sa iau un taxi catre casa. Ma urc in taxiul firmei Taxi Nova ( tel 949 ) indicativ 68. Il intreb bineinteles pe sofer daca e liber ( mai ales ca vedeam ca fumeaza ) iar la raspunsul lui afirmativ ma urc in taxi. Culmea e ca nu si-a stins tigara, ba chiar dimpotriva a inchis geamul masinii. Vazandu-ma contrariat m-a intrebat : Va deranjeaza ca fumez? La care i-am raspuns : Bineinteles! La care taximetristul imi spune : Atunci va poftesc sa parasiti masina! Am ramas mut, nu-mi puteam inchipui ca cineva poate fi atat de nesimtit. El a continuat : Am dat bani pe ea, cum sa o arunc? Iar eu conciliant am continuat : Dar poti sa o stingi, nu trebuie sa o arunci. El a incheiat sec : Iesiti din masina.
Doamne, in ce tara traim!

4 răspunsuri:
| giulia_6563 a răspuns:

Acest lucru se datoreaza faptului ca aceea masin a era a lui era patron pe masina lui de asta si'apermis sa faca lucrul acesta.chiar daca il reclamai tot nu il dadea afara deoarece era masina lui si patronul unei firme nu renunta la niste bani din cauza unei reclamatii il avertizeaza doar atat, si el tot ramane in trafic.sincer am calatorit prin toata europa, si am observat o chestie numai la noi in romania este moda cu taxiul, in alte tari nu isi permite nimeni sa dea bani pe taxiu, nu e o moda ca la noi. iar taximetristi se comporta in felul acesta datorita noua, deoarece noi le'am permis lucrul acesta, inainte sa fie moda asta de a merge cu taxiul, soferul de pe masina era instare sa duca o persoana pe degeaba, acum isi selecteaza clientii, se uita daca au bani, daca sunt botanisti(adc sa ii manance de bai), de exemplu la aeroport baneasa sau otopeni, taximetristi sunt in stare sa te ia cu forta sa te urce in masina.toate astea se datoreaza noua si primariei deoarece le permite sa faca chestii de genu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar stii ca taximetristii sint cea mai nesimtita "categorie sociala" laughing Asta se intimpla pentru ca legile nu sint aplicate. Dar ai posibilitatea sa-l reclami si la firma si la OPC.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il da afara de la Taxi Nova si il angajeaza alta firma. Deci tot fara folos. Ar trebui sa i se suspende licenta pentru faze de genul asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, nesimitirea e pe cale de a se croniciza pe acest "plai al mioritelor" (fara a jigni in niciun fel regnul…dimpotriva, comparatia cu bipezii mi se pare jignitoare pentru. …patrupede, in general).
Nu cred ca e vorba de faptul ca, nu se respecta legi, nu se respecta conditiile minime de coabitare sociala, nu se justifica propria verticalitate, etc…sau…. ca nu ar exista "masuri" care sa poata fi luate…vezi, reclamatii la opc (intentionat, fara majuscule) sau la "patronul" companiei de taxi…exista toate aceste modalitati "coercitive"…sau "punitive"…dar, dupa parerea mea, a inlatura efectul este ineficient, in conditiile in care, cauza persista…subzista…se perpetueaza…iar cauza, consider ca e, TARA la nivel comportamental, la nivel de respect al unor valori esentiale, la nivel de esenta a fiintei umane.
Pe urma…bun…il amendeaza…il da afara din serviciu…dar…problema e ca…sunt mii ca el…zeci de mii…sute de mii…habar n-am…ori…nici "genocidul", nu cred ca e solutia...gluma amara...
Cat despre reactia pe care o poti avea (dupa ce depasesti INDIGNAREA) in raport cu astfel de comportamente, aceasta este…PERPLEXITATE…JENA…DEZGUST…avand in vedere ca, teoretic, faci parte din acelasi "regn"…uman.
Personal, mai am un "sentiment".DOR DE DUCA se cheama.