| 1Chris1 a întrebat:

Cum se ajunge procuror sau judecator? Spuneti-mi pas cu pas.

Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Liceul si profilul nu conteaza. Trebuie sa urmezi facultatea de drept, eu recomand sa fie de la stat, cele particulare sunt mai usoare dar nu ramai cu mare lucru. Dupa 4 ani de facultate, dupa ce ti-ai dat licenta ai doua posibilitati. Ori dai admitere la Institul National de Magistratura de la Bucuresti, unde se intra foarte foarte greu, dar esti platit 2 ani cat timp studiezi la INM si apoi ai post asigurat, de judecator sau procuror, iti alegi in functie de medie sau poti sa o iei pe calea ocolitoare si sa profesezi 5 ani pe alta profesie juridica, adica jurist, avocat, notar, executor si nu mai faci INM dai doar examen de admitere in profesie.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste L.303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor si afli toate detaliile.

| andreirapid a răspuns:

Mita mita mita - facultatea de drept - magistrat - judecator
ori facultatea de drept - avocat/procuror

| Jackson_Andreas_1997 a răspuns:

Facultate de drept+magistrat+judecator+

| egoistdream a răspuns:

Șpagă