| Dana2103 a întrebat:

Cum se face ca sunt atatia parerologi pe atatea domenii,gen sanatate in general si nimeni nu zice nimic?
Si eu ma pot considera pareroloaga,dar pun intrebari,nu impun "legi" si nu ma raportez la persoane anume,cum ar fi sa le iau in parte si sa le judec ci pur si simpu vorbesc de anumite subiecte,nu fac din oameni subiecte de discutie.
Ma refer la cei care sar cu parerea vizavi de o persoana pe care NU o cunosc si o critica superficial,nefiind nici macar asistenti medicali,psihologi in formare,doar simpli parerologi fara studii in sociologie sau ceva.
Cand spuneau altii ca aristocratia e mai buna, credeam ca se doreste reinstaurarea nobilimii, dar de fapt nu, se pare ca se protejeaza niste drepturi fundamentale omenesti. Acelea de a nu fi expus oamenilor care NU pot trece nici macar de testele de iq/Eq, ce sa mai zicem de a si da cu parerea.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Parerologi" -este prima data cand am auzit acest cuvant; si am reusit sa aflu ce inseamna. Ciudat cuvant, chiar si la auz.
Revenind la subiect, este in natura noastra sa ajutam pe altii; daca ajutam un caine sa treaca strada, cu cat mai mult pe semenii nostri care au nevoi si mai mari.
Toti am crescut ca si copii, am ajuns adolescenti si cei mai multi dintre noi nu am primit niciun sfat bun de la parinti, chiar daca parintii ar jura ca toata viata asta au facut. Astfel este bine ca exista internetul si ne putem ajuta unii pe altii cu ce putem, cu ce stim, cu ce cunoastem; altfel era vai de capul nostru.
Eu niciodata nu dau un sfat "dupa ureche". Niciodata nu spun "am auzit ca este bine"; ci spun din experienta, din ce vad, din cunosc.
Cineva a spus odata ca oamenii sunt animale. Cam ii dau dreptate; pentru ca daca am fi oameni, atunci suferinta in lume s-ar reduce drastic.

30 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine te pune sa iei in seama parerile medicale neavizate?

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

Tocmai ca nu le iau. Doar le raspund si mi vad de treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece lumea se bazeaza pe anecdote, pe experiente personale si le extrapoleaza la toata lumea. De aici vin unii cu "eu fumez de 30 de ani si sunt sanatos", vin cu diete cu mamaliga sau cu mituri ca basketul te face inalt. Toate astea au ceva in comun, ai vazut tu la tine la sau la altcineva si presupui ca acelasi lucru se aplica la oricine, identificand prost cauza si efectul. Tu crezi ca din cauza dietei cu mamaliga ai slabit, dar de fapt e pentru ca atata mamaliga cat ai mancat ai ramas in deficit caloric, ceea ce puteai face cu orice alta mancare. Tu zici ca fumezi de 30 de ani si esti sanatos, dar asta e pentru ca standardul tau de sanatate e prea jos, daca nu ai atac de cord esti sanatos, zice-se, dar analizele sunt jale si ai probleme cu respiratia. Si asa mai departe. Cand identifici gresit cauza pentru ceva, sau identifici prost efectul, creezi o idee care sa se alinieze cu ce tu deja credeai, ca sa iti satisfaca tie preconceptiile. Apoi faci si greseala de a le aplica la toata lumea si asa se nasc parerile eronate nebazate.

| Mosotti a răspuns:

E nu, se doreste reinstaurarea nobilimii, sa domine iar bogatii ca in anii 30, cum nu? Nu se protejeaza nimic, nu exista acest interes.

| Dana2103 explică (pentru Mosotti):

Nu vorbim de "bogati" ci de cei mai "buni"
Aia e altceva

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

Cum adica de cei mai buni?!

| Dana2103 explică (pentru Mosotti):

Burghezia e una, aristocratia e alta

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

E tot aia, aristocratii sunt cu pamanturile si asupreau taranii, burghezii cu bancile si fabricile si asupreau muncitorii, intra tot acolo da-i naiba, tot bogatasi care domina si trag pe oameni.

| Dana2103 explică (pentru Mosotti):

Da,teoretic asa sunt

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

Si practic, nu conteaza ce proprietari sunt, conteaza ca-s toti niste nenorociti bogati asupritori cu aceiasi gandire si viziuni.
Ce mi-e ca te munceste unu in fabrica 14 ore pe zi de te zapaceste pe nimic, ce mi-e ca are pamant, te pune sa-l muncesti, iti da recolta trei lulele si restul ia el! E tot aia.
Au fost diferentiati doar asa ca si categorie. Au separat munca la camp de industrializare.

| Dana2103 explică (pentru Mosotti):

Nu cred ca este regim politic "bun"

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

Pai nu este sistem bun, e prost cel actual in toata lumea. Singurul sistem bun e in china, acolo merge treaba, progreseaza, pentru ca statul face ordine, nu ca in celelalte parti unde suntem la mana privatilor unde doar banul e singura valoare.

| Dana2103 explică (pentru Mosotti):

Comunismul din China?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Ala e un sistem bun pentru persoane ca tine, fani comunism si alte tampenii rusiste. Pentru oamenii normali sistemul din China e un calvar doar

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

Da, merge f bine, e printre singurele tari care chiar progreseaza continuu, restul pica. Cel mai bine ei au gestionat problema cu covid. Normal ca restul pica pentru ca, capitalismul pur duce inevitabil la criza pentru ca la un moment dat nu mai are piete de desfacere.

| Dana2103 explică (pentru Mosotti):

Nu sunt de acord pe parte sociala, dar daca economic stau bine si sunt echilibrati ei, foarte bine lor

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

E pe dracu un calvar, se gasesc de toate, salarii sunt okey si sunt in crestere, si oamenii "normali" ce vor? Liberalismul care duce la criza si nenorociri? Tu nu vezi ca toti picam si aia urca?!
Si acolo e combinat cu capitalism, deci e okey, dar nu sa faca capitalistii chiar ce vor acolo, de aia si merg treburile.
Ai cap, inveti gratis, sistem sanatate ok, nu ca la altii ca totul e o afacere, deci hai sa fim seriosi.

Uite Venezuela, sigur acolo e o idiotenie de comunism, aici rescunosc, insa o chestie ok, Maduro a decis fara scoala anul asta, nu ca noi ca riscam sanatatea oamenilor doar sa nu pice ei la alegeri. Acolo se va face scoala online si se va avea grija de asta. Nu ca la noi ca nu e net, ca nu e aia, ailalta, cealalta.

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

Partea social adica?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Iti repet a 1000a oara pe site ul asta.
Nu exista nicaieri in lumea asta si nu a existat comunism aplicat bine. Nicaieri, niciodata.

Ai sistem de educatie si sanatate gratis in toata europa, nu e nevoie de comunism pentru asa ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai da, ai dreptate, Venezuela de ex.
Cuba daca-i lasa SUA in pace erau bine, dar le-a pus aiurea embargou.

Insa in china este combinatie de sisteme adica comunism + capitalism, nu e doar comunism, ca altfel poate nu mergea bine, e adevarat.

Invatamant gratis si sanatate ai dreptate, cel putin in Germania asa este, ca am trait acolo.
Gratis, bine, din taxe si impozite invatamant, si sanatate din taxa de asigurare, si cu coplata 10 E/zi la spital, ca, cum am zis, capitalismu pica si peste tot pica si traiul.
Nu era coplata acum 20 ani de exemplu.
Dar nu e deloc mult 10 E/zi.

Beneficiezi la fel de full services bune indiferent cat platesti, asta e umanitate, nu ca in SUA ca beneficiezi in functie de cat platesti.
Dar om timp nu va mai fi nici in Europa, bogatii vor avea grija de asta, inca mai e rezultatul fostei lupte cu rusii comunisti, sa arate ca sist capitalist e mai bun.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Cand China cenzureaza religia, internetul, presa... e comunism in adevaratul sens. Orice cenzura de acest gen impusa de stat face ca lucrurile sa fie oribile.

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

Dar cenzurarea internetului nu e asa rea daca vorbim
De ex de pornografie care n ar trebui sa fie accesibila minorilor

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Dana2103):

China nu cenzureaza doar pornografia.
China cenureaza Youtube, gmail, google, wikipedia, whatsapp, Facebook, Instagram... si mai grav site uri de stiri internationale.
cezureaza orice poate aduce informatie necontrolata in tara

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Religia da-o naiba ca si asa e vrajeala. La net nu stiu ce cenzureaza, am auzit ca la google ceva. La presa nu stiu, dar si presa ce sa zica si aia? Si asa si la noi numa idiotenii zice, la ce ajuta?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

E o vrajeala religia, dar asta nu inseamna ca nu ii dai drept omului sa creada in ce vrea el. Ii zici ca o poveste SF care nu il ajuta la nimic dar il lasi sa creada in ce vrea el in final.

Nu stii ce cenzureaza la net, hai ca iti zic eu:

Si da ai sa gasesti acolo site uri de stiri internationale banate.

Si da presa din China e cenzurata, scrie doar ce comanda partidul. Fix asa cum era presa din Romania inainte de 90.
https://www.vpnmentor.com/......cess-them/

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Nu te contrazic ca n-ar fi site banate! Sunt.
Lasa ca, cu religia se facea mare propaganda zic nu in china, vroiau sa te faca sa crezi in ce vor ei, nu in ce vrei tu, deci aici nu e chiar asa, alimentau asta prin minciuni cu minuni si altele, biblia, de aia si se zice crede si nu cerceta, ca sa nu afli adevarul, asa ca, chinezii au banat asta. Hai sa invatam, sa muncim, sa ridicam tara, sa o ducem mai bine, astea-s chestii sanatoase.

Adica instrument de manipulare in masa, religia era insturmentul imparatului de manipulare, de aia a si aparut.
De aia ziceam ca si aristocratii si burghezii si ce or fi sunt acelasi lucru, toti capitalisti dominanti si rai.

In presa straina ce zice? rusiii, chinezii cei mai rai, mare chestie de stiri. Gura SUA peste tot ca ei domina toata presa, televiziunile, radio si cam tot, asa ca aia e.
Conteaza ca economia urca, nivelul de trai creste, se gasesc de toate, atat conteaza, restul e istorie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Esti atat de orbit de pasiune ta pentru rusi, comunism si incapabilitatea de a face singur ai nevoia de a face statul pentru tine incat pierzi lucrul cel mai important din imaginea de ansamblu... Libertatea persoanei. Opreste te din adulat comunismului ca e clar ca nu ii intelegi ororile

| Dana2103 explică (pentru Mosotti):

Comunismul cu lgbt nu prea se pupa, deci un motiv in plus sa nu inteleg

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

Aici ai dreptate. Faceam abstractie de asta.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Sunt chestii care nu le poti face singur, pui pe aia sus ca sa faca si ei ceva, altfel de ce ii platim? Ei ridica nivelul de trai, ei fac spitale, scoli, etc, noi muncim si atat putem face.

Nu sunt mai orbit de comunism, dar nici pe smecheri nu ii plac ca ne asupresc, tu nu vezi asta. Ce despre asta era vorba despre bogati (reinstaurarea nobilimii asta inseamna), de revenirea bogatilor aia cu burtile mari cum erau industriasii anilor 30 si taranistii adica aia cu pamanturile, mosii unde munceai pana crapai pe nimic.

Crede-ma ca era sa aiba mama si tata probleme, ca pe la 7-8 ani urlam ca nu se gasea aia si aia, deci am fost un anticeausit convins, eu vedeam ca e ceva anapoda in tot aici.
Deci nu am cum sa plac asta, spitale mai mizere ca acum, nu se gasea nimic, produse de calitate infecta, se opreau utilitatile.
Nu despre asta era vorba ci despre un socialism cat de cat unde si omul conteaza, eu nu zic ca a fost, eu zic ce trebuia sa fie. A fost in Germania si inca mai este ceva din el, cam asa ziceam.