| anonim_4396 a întrebat:

Cum se incheie contractele de vanzare/cumparare cand exemplu : cineva vinde o casa, iar cumparatorul ii ofera o alta casa(sau masina) + diferenta in bani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri se incheie un contract de schimb, la un notar public. Cele 2 parti ale contractului se vor intelege asupra tuturor elementelor concrete contractului (ce se schimba, pretul pentru fiecare, cine plateste diferenta si in ce se face plata - bani sau alte bunuri - data intrarii in posesia fiecaruia), in rest notarul stie ce sa scrie in contract.

Bula
| Bula a răspuns:

Se face un contract de schimb de proprietate.
Multi notari nu doresc aceasta varianta, fiindca taxarea (si inclusiv venitul lor) va fi mai mica cu un singur contract.

| Violleta2022 a răspuns:

Totul se rezolva la un notar public, prin contract facut intre ambele parti, conform intelegerii lor.
In contract se mentioneaza cine sunt vanzatorul si cumparatorul, se mentioneaza actele de identitate si de propietate ale propietatilor care se vand/achitioneaza, se mentioneaza cum s-a produs intelegerea, cu ce se compneseaza si daca exista o diferenta de bani, care se varsa in contul vanzatorului.