| anonim_4396 a întrebat:

Cum se inchide contul la banca a unei persoane decedate? A avut cont debit(pe care incasa salariul) la o banca cu card. Daca membrii familiei au acces la card si pin oare e Legal/Ok sa scoata banii inainte sa anunte la banca? E vorba de cateva sute de lei, nu suma mare.
Am inteles ca e recomandat sa scoti banii numai asa si dupa aia sa anunti banca.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sotul/sotia persoanei decedate sau unul dintre copii pot scoate suma de pe card si apoi, dupa ce se face procedura succesorala, sa solicite inchiderea contului. Este bine ca tori mostenitorii sa fie de acord, ca sa nu existe discutii mai tarziu.
Daca vreunul dintre mostenitori este imputernicit pe cont atunci acela poate scoate banii si sa solicite inchiderea contului chiar inainte de procedura succesorala.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu este nimeni imputernicit, dar eu am cardul si pinul, m-am uitat si cica mai sunte cateva sute lei pe card, oare are ceva daca ii scot prima data si dupa aia anunt, din familie mai exista doar nevasta decedatului care nici nu stie de existentaa contului si nu e nici interesata?
Dar decesul a fost de aproape jumat de an, oare e o problema de ce Nu s-a comunicat mai repede?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu esti mostenitor poti fi acuzat de furt, asa ca nu te sfatuiesc sa faci asta.
Nu-i nici o problema ca nu s-a comunicat la banca decesul.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pai sunt singurul urmas a decedatului, era contul pe care incasa salariul, nu de depozit Da poate mai las asa o perioada si anunt ulterior.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci esti mostenitor si poti face operatiunea. Din ce ai spus nu se intelegea sigur ca esti mostenitor.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Deci e vorba de tata, eu sunt singurul baiat. Tata era insurat da nevasta-sa(mama) nici nu stia de cont ul asta, si nici nu e interesata. Ca nu vorba de cont de depozit, ci un cont pe care se vira salariul, iar ultimul salariu (sau ceva ramasite) a ramas pe card. Si ma gandeam daca are ceva sau nu daca scot banii inainte, si dupa aia anunt la banca ca persoana cutare a decedat si le duc o copie dupa certificatul de deces.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Puteai fi mai clar in intrebare si rezolvam de la primul raspuns, in sensul ca poti scoate banii dar este bine sa spui si mamei tale. Oricum tu ai dreptul legal la 3/4 din suma si mama ta la 1/4.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai bine discută cu mama ta asa este cinstit, ceea ce vrei sa faci este o jmecherie care te va costa, banii aceia respectiv salariul tatalui nu i ti apartine tie, este al mamei tale, ea a fost sotia lui ea are dreptul sa îi scoată, de ce esti lacom si vrei doar tu bani, ce daca esti singurul băiat la parinti, ai mamă, vrei sa te certi definitiv cu ea? Si mai mult o sa ai belele cu banca, ei vor vrea sa vorbeasca cu mama ta fiind mostenitoarea decedatului, deci vorbeste cu mama ta si merge ti la banca vorbiti cu cei de acolo spune-i situatia si ei vor decide daca se mai pot sau nu scoate banii fiind vorba de o persoana care a murit, dar mama ta fiind sotia lui sigur va avea acest drept de a îi scoate ultimul salariu nu tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

In bancă mergi numai cu acte originale, buletin original al tau si al mamei, si certificatul de deces original, sau o copie legalizata la notariat, ăia(banca) nu acceptă copie la acte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu certificatul lui de deces mergi la banca si vorbesti cu fetele acelea draguțe si la propriu(frumoase) si la figurat, si ceri inchiderea contului si daca mai avea card il duci cu tine sa il dezactiveze, vezi sa ai buletinul tau de identitate, si poate o copie de buletin al persoanei decedate ca sa vada ei cnp e ok dar cred ca toate detaliile le gaseste si pe certificatul de deces, nume prenume cnp etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoti banii si după aia inchizi contul.

| Yuoia a răspuns:

Bani nu vor mai intra de la firma daca a decedat. Banii pot fi scosi cu certificatul de mostenitor. Fiind pe card si stiind si pinul...
Dar contul trebuie inchis, pentru ca se vor aplica in continuare comisioane si va treziti cu datorii, somatii si multe neplaceri.