| Teodora206454 a întrebat:

Cum se numea al doilea cel mai important om dupa faraon? (egiptul antic)

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

" Al doilea in stat este vizirul, un fel de prim ministru, sfatuitorul de taina al faraonului, conducatorul administratiei dar si al justitiei, exercitandu-si puterea judecatoreasca conferita de faraon prin intermediul unui tribunal regal. De asemenea vizirul are controlul finantelor, detine controlul armatei si al adiministratiei locale fiind conducatorul nomarhilor. "

Vezi aici sursa informatiei : http://www.scritube.com/geografie/Egipt211572114.php