| Eℓℓa a întrebat:

Cum se obtine un mandat de perchezitie? Care este procedura ?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perchezitia se dispune si efectueaza conform art. 100 si urmatoarele Cod de procedura penala.
Autorizatia de perchezitie domiciliara se elibereaza numai de un judecator, in urma cererii adresate de un procuror si a incheierii pronuntate in camera de consiliu, cu participarea obligatorie a procurorului. Ea poate fi dispusa numai dupa inceperea urmaririi penale.
Perchezitia corporala si a autovehiculelor se poate dispune de procuror ori organul de cercetare penala.
Ambele documente de perchezitie sunt valabile doar o singura data. Numai bine!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Doar procurorul/judecatorul(depinde de situatie) elibereaza mandate de perchezitie.
O procedura anume nu exista! Mandatul este necesar cand esti principalul suspect intr-un caz penal, iar politia trebuie sa stranga dovezi din locuinta/masina ta sau alte bunuri pe care le deti. Chiar si pentru calculator se elibereaza mandat de perchezitie.
Dar OBLIGATORIU perchezitia se face si fara mandat, in momentul in care politistul constata ca la fata locului s-a savarsit o infractiune destul de grava si e necesara strangerea de dovezi.