| andrei3312 a întrebat:

am o intrebare, politia imi poate face perchezitie prin buzunar daca nu am facut nimic si nu au mandat de perchezitie?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti in spatiu public, da, poate sa-ti faca perchezitie fara mandat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca au suspiciuni iti pot face percheziție

| Andreeush a răspuns:

Dacă zici că nu ai făcut nimic atunci de ce te temi?

| Donsavas a răspuns:

Dacă esti in spații publice are acest drept. Dacă esti la tine pe proprietate, atunci le trebuie mandat.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Trebuie citit art.166 din Codul penal. Acolo spune de organul judiciar. Ori politia nu este organ judiciar.
Nu se poate face perchezitie corporala fara mandat.
In nici un caz nu poate sa-ti bage mana in buzunare. Daca are suspiciuni trebuie sa te duca intr-un loc ferit de ochii lumii si sa-ti ceara sa predai obiectele cautate.
A se citi pct.3 din art.166 C.P.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Scuze: am scris Cod penal, dar e vorba de codul de procedura penala.

| RowseRj a răspuns:

Da. Ți se poate face percheziție în haine dacă te suspectează de ceva. Nu le trebuie neapărat mandat de percheziție. Asta este la casă

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RowseRj):

Nici in masina nu are voie sa faca perchezitie fara mandat. Este considerat spatiu privat. In portbagaj se poate ca se considera ca nu intra in interiorul lui.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cred ca am gresit cu portbagajul. Art. 167 din Codul penal prevede mandat pentru perchizitionarea autovehiculului.

| RowseRj a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da nici în mașină.