| sabin89 a întrebat:

Cum vă explicați faptul că, dintre toți șefii de stat din fostul lagăr socialist, Ceaușescu a fost singurul care a ajuns în fața plutonului de execuție? Să fi fost asta o replică pentru sfidările la adresa Uniunii Sovietice și a Occidentului, mai ales din ultimii ani? Să fi fost pedeapsa "meritată" pentru achitarea integrală a datoriei externe, prin care el urmărea să împiedice orice amestec străin în treburile interne? Să fi știut el prea multe și de aceea a trebuit împiedicat să vorbească în timpul unui proces autentic? Să fi fost gelozia pentru prestigiul internațional pe care îl dobândise, în anii 70? Să se fi vrut o lecție pentru toți cei care ar mai promova naționalismul ca politică de stat? Sau, ce altă explicație ar putea fi?

32 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

UE trebuia sa se extinda. Romania trebuia sa devina piata de desfacere a UE. De ce crezi ca s-a reusit intrarea in UE desi din punct de vedere economic nu indeplineam conditiile pentru intrare si nu ne dau voie in SCHENGEN? Tocmai frica de potentialul economic al romaniei. De aia ne-au distrus (cu ajutorul cozilor de topor romanesti) chiar si economia viabila. Sa nu uitam ca Romania avea a treia cea mai mare fabrica de diamante artificiale din lume si producea cele mai bune diamante artificiale din lume. Unde s-a dus? De ce a trebuit sa dispara? Si multe. Ar fi de vorbit ceasuri intregi.

| RAY a răspuns:

A fost judecat si gasit vinovat, in alte tarii nu a fost judecata de asta

| RAY a răspuns:

Nevermore dovedește ca acele acuzați nu au fost reale

| RAY a răspuns:

Salontanul dupa 89 multe fabrici au dat faliment pentru ca numai avea unde sa se vanda marfa plus slaba calitate, masinari vechi, numai facea fata concurenteti Romania, nu va distrus nimeni paranoia, unde e fabrica de diamante?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fi fost un dictator cu sange rece din cauza caruia au murit cateva sute de mii de oameni doar pentru ca aveau alte convingeri politice?

sa fi adus poporul intr o stare de saracie doar ca sa isi satisfaca el grandomania?

sa fi fost un final al regimului comunist ca in restul tarilor comuniste?

sa fi fost sfarsitul erei in care oamenii mancau cu portia si dormeau cu plovere pe ei iarna?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Păi a fost sfârșitul erei și sunt de acord cu tot ce ai zis. Dar de ce a fost omorât? Cehoslovacia, Polonia, Rusia (Gorbaciov și acum e activ în viața publică), etc...a mai fost executat vreunul?

| sofisis a răspuns:

A fost tapul ispasitor. Simplu. Si a fost metoda PCR de a insela natia romana. A incercat sa ne faca sa credem ca vai, le pasa si uite, il pedepseste pe vinovat. El a fost o simpla marioneta a securistilor.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Vad acum ca se mediatizeaza tare de tot chestia asta cu DNA-ul, DIICOT-ul si ce bine isi fac institutiile astea treaba, cum baga ele oamenii rai la racoare si fac loc doar celor buni, mda.
Eu sunt curios cand vor fi cercetati si condamnati cei care l-au ucis in mod abuziv pe ceasca. Ala se vede din avion ca nu a fost un proces pe bune iar omul nu a avut drept la recurs... Deci, si eu ca si tine ma intreb acelasi lucru. Si tare sunt curios daca vreodata se va cerceta acest aspect.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza e că... dacă nu era executat... poporul îl cam voia. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitați-vă ce a scris raylaughing))))
Pe lângă că toți au fost judecați, el consideră mascarada aia proceslaughing)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gata, promit că, de acum, ce scrie ray, eu nu mai citesc.
am promis. big grin

| Uvox a răspuns:

Exceptând manipularea, lipsurile si interesele străine?
Asa e poporul asta, cand ai 4 clase făcute la FF violență e prima alegere. Si a doua, a treia samd.
Am tăiat "porcul" de Crăciun, e tradiție doar!

| vladuss09 a răspuns:

Nevermore, acea mascarada chiar se numeste "proces". Inainte de executie sotii ceausescu au fost judecatii pentru faptele sale. Nu inteleg de ce esti asa copil si doar comentezi la comentariile altor useri. Te am tot vazut contrazicandu te cu multa lume la alte intrebari.

Sa revin la intrebare.
Ceausescu a fost un comunist bun in prima parte a domniei sale, adica pana cand a facut o vizita in china unde era tot un regim comunist. La intoarcerea in tara a inceput sa conduca ca si in china. Adica sa faca tot ceea ce isi doreste. Au fost foarte multe abuzuri, le poti cauta le interent referitor la politia politica, colectivizare, costructii de propaganda (canalul dunare -marea neagra, casa poporului) care au facut o gaura foarte mare in bugetul statului si a introdus cardurile alimentare, reducerea curentului electric etc. Toate acestea au dus la nemultumirea oamenilor care s au revoltat incepand revolutia la TM.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladuss09):

Deci aia a fost proces în viziunea ta? O numești mascaradă...dar a fost proces. laughing Fii sigur că nu vorbeam la sensul denotativ.
Ai vrea să ai parte de un astfel de proces?

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladuss09):

Și mai sunt sigur că Sabin nu voia, la întrebarea asta care e strict despre revoluție, să i se povestească ce scrie într-un manual de liceu despre Ceaușescu...hee hee
Apropo, colectivizarea a avut loc după întoarcerea din vizita în Asia?big grin

| vladuss09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai fii asa imatur sa te contrazici cu toata lumea crezand ca doar tu ai dreptate.
Oriunde ai cauta nu scrie nicaieri de "mascarada". Ceausescu a fost prins si judecat. Inaintea executiei a avut loc procesul unde ii sa adus la cunostinta faptele sale hotarandu se sa primeasca pedeapsa capitala.
Nu sunt povestirii dintr un manual de istorie. Sunt cauzele care au dus la moartea lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladuss09):

Nu scrie nicăieri?laughing))))))
https://ro.wikipedia.org/wiki/Procesul_și_execuția_soților_Ceaușescu
Până și pe Wikipedia, de unde vă informați voi, tot asta scrie. laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladuss09):

''Aceste acuzații n-au fost dovedite, ci doar numite de acuzatori împreună cu menționarea descrierilor făcute de presă ale unor infracțiuni atribuite de jurnaliști Ceaușeștilor.[10][11] Avocații impuși cuplului i-au acuzat în loc să-i apere.[10][11] Nicolae Ceaușescu a afirmat că nu recunoaște tribunalul[10] și se pare că avea dreptate în această privință, singura calitate oficială a celui care a semnat decretul era cea de a fi unul din liderii loviturii de stat.

Nici până azi nu a putut fi dovedită existența unor conturi secrete care ar fi conținut banii menționați de acuzatori.[11][12] Acuzația de genocid nu a fost probată nici până acum.

De la început, Nicolae Ceaușescu a contestat procesul din punct de vedere juridic și nu politic. El și-a păstrat luciditatea, de la debutul procesului și până în clipa execuției.[13] ''
Știu că până și acolo îți e greu să cauți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladuss09):

Faci parte din gașca celor ce ies în stradă pentru justiție, nu?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa vezi, cei mai mari experti in justitie au fost de accord cu cei care ies in strada pentru asa ceva... dar o sa gasesti tu niste probleme si cu baietii aia din comisia de la Venetia nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Au zis fix ce a zis și CCR, dar fix același lucru, deci asta mă face să am încredere și mai mare în CCR, ca să vezi. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Și problema protestatarilor cu ultima OUG, care e neconstituțională vădit, chiar n-am înțeles-o. Poate mi-o explici tu. laughing
Și e neconstituțională pentru că încalcă asta ''"Curtea reține că relația dintre puterea legislativă și cea executivă se exprimă prin competența conferită Guvernului de a adopta ordonanțe de urgență în condițiile stabilite de art. 115 alin. (4) din Constituție. Astfel, ordonanța de urgență, ca act normativ ce permite Guvernului, sub controlul Parlamentului, să facă față unei situații extraordinare, se justifică prin necesitatea și urgența reglementării acestei situații care, datorită circumstanțelor sale, impune adoptarea de soluții imediate în vederea evitării unei grave atingeri aduse interesului public. "

Nu pentru că ar retroactiva sau ce prostii s-au mai spus în spațiul public

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai un pic, legile justitie au trecut de CCR... de unde pana unde zici tu ca au zis acelasi lucru

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

și comisia aia s-a pronunțat pe legile justiției?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De pe Digi: ''
Comisia de la Veneţia face următoarele recomandări către autorităţile române:

Codul de Procedură Penală:
- să revizuiască şi să amendeze în totalitate legea pentru a se asigura că nu va avea un impact negativ asupra functionarii justiției

Codul Penal
- să revizuiască şi să amendeze articolele referitoare la infracţiunile de corupţie, în special darea şi luarea de mită, traficul de influenţă, abuzul în serviciu şi delapidare;
- să revizuiască şi să amendeze articolele privitoare la confiscarea extinsă şi definiţia funcţionarului public, pedepse auxiliare, astfel încât să fie puse în acord cu legislatţia internațională.''

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre legile justiției, experții spun, că deși au fost îmbunătăţite după criticile iniţiale şi după o serie de decizii ale CCR, nu este greu de observat pericolul ca, împreună, o serie de instrumente să pună presiune pe judecători şi procurori şi să submineze independenţa sistemului judiciar.

Recomandări: - modificarea Constituţiei şi a modului de numire a procurorilor şefi - implementarea de condiţii suplimentare pentru răspunderea magistraţilor - renunţarea la pensionarea anticipată - renunţarea la secţia specială pentru investigarea magistraţilor

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.digi24.ro/......ta-1017886

ai si textele originale de pe site ul comisiei pe acolo.

in fine, poluam topicul omului

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Și mă așteptam la un altfel de raport, ceva concret, din asta nu se înțelege nimic. tradus: ''vă sfătuim să faceți legi bune și să umblati la aia și la aia'' și ei vin și zic: păi am umblat și eu zic că sunt bune.
Tu ce ai înțeles că ar trebui modificat?
Legat de legile justiției, e raportul pe ce a adoptat parlamentul. Urmează în decembrie aviz pe OUG-ul care le-a modificat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Recomandări: - modificarea Constituţiei
wtflaughing)))))
legat de restul: - secția deja exista în cadrul DNA, acum e în cadrul PG, și e o prostie de secție.
-procurorul e și în legea de acum subordonat ierarhic și nu e independent pe dosar.
-și în legea în vigoare e numit politic. Adică în legea veche.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Https://www.dcnews.ro/......19428.html

Uite un dialog demn de teatrul absurd. =))

| OvidiuMocanu a răspuns:

Iliescu stie ce a facut, la 2 zile dupa revoluție era în biroul Ambasadorului Sovietic îi prezenta raportul, Russia era în colaps financiar si Ceausescu delira prin tarile Arabe cu înfiintarea banci de ajutorare a statelor din.lumea a 3 ia in fine sunt multe de spus cert este ca Ceausescu trebuia schimbat regimul era defectuos iliescu a furat revoluția macar suntem în Nato si EU much Better.