| LittleDrop a întrebat:

Cunoaste cineva Codul Muncii? Sau stie cineva daca mai este valabila legea prin care se acorda spor de 20% la angajatii cu 20 de ani vechime in campul muncii? Legea e valabila si la societatile private pe actiuni?

Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu exista o asemenea lege. Despre acest spor poti citi si aici: http://www.qbebe.ro/......_in_munca.
Inainte de 1990 acest spor era reglementat de legea salarizarii, sub forma sporului pentru vechime neintrerupta in aceeasi unitate iar dupa aceea a fost reglementat sub forma sporului pentru vechime in munca. Incepand din 2003, dupa intrarea in vigoare a noului Cod al muncii, prevederile legale privind acest spor au fost abrogate dar s-a dat posibilitatea prevederii lui in contractele colective de munca si/sau in contractele individuale de munca, situatie care exista si in prezent. Stiu ca multe firme au renuntat la acest spor dupa 2003, la data renuntarii acesta fiind cuprins in salariul de incadrare pentru fiecare salariat.
In decursul timpului au fost diferite procente, inclusiv de 25% la vechime de peste 20 ani.
Asa fiind va trebui sa vezi daca este prevazut si cuantumul lui in contractul colectiv de munca aplicabil si/sau in contractul individual de munca. Daca nu este prevazut nu se acorda.Numai bine!