| anonim_4396 a întrebat:

Cunosc o persoana care va fi trimisa in somaj de pe data de 18 decembrie.Persoana respectiva poate sa fie rechemata din nou la locul de munca dupa o perioada de 1 luna, 2 luni? Si care este somajul pe care il va lua, adica cum se calculeaza acest somaj? Depinde cumva de valoarea salariului?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate fi rechemata oricand din somaj. Somajul depinde de valoarea salariului, in fapt a contributiei, dar este foarte mic. Am aflat de curand ca o persoana care in ultimii 5 ani a avut un salariu de cam 3000 lei, ia somaj 600 de lei pe luna.

| anad a răspuns:

Da, poate fi chemata oricand din nou la munca. Pe perioada somajului poate primi, de la cei de la somaj, alte oferte de munca. Plata pentru somaj este cam 500-600lei.Depinde cam putin de salariu sau vechime.(cunosc:electrician, 15 ani vechime are 540 ron iar operator centru de calcul, 30 ani vechime, 560 roni)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiu poate fi chemata la locul de munca, iar somajul e in functie de salar, e un procent anume din salar, dar nu stiu cat.