| lo a întrebat:

Am o confuzie in legatura cu somajul. Daca o persoana aflata in somaj,decide sa plece din localitate sau chiar din tara in aceasta perioada,mai primeste somaj? Mentionez ca acea perioada,este perioada dintre luni,de cand s-a semnat somajul si pana cand trebuie sa se semneze.

Eu cred ca un are nicio legaura o data ce somajul este semnat la timp,dar am o cunostinta aflata in somaj, care sustine contrariul, de aici si debusolarea mea.Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 76/2002, cu md. si compl. ulterioare, nu interzice plecarea din tara pe perioada in care esti in somaj daca iti indeplinesti obligatiile comunicate de AJOFM, respectiv sa te prezinti la viza la data programata si sa participi la cursuri de pregatire, daca este cazul. Intre datele la care trebuie sa te prezinti la viza poti pleca din tara. Daca nu te prezinti la viza plata indemnizatiei de somaj se suspenda.

| doctorandus a răspuns:

Somajul poate fi transferat in alt stat din UE. http://europa.eu/......dex_ro.htm

| cookie01 a răspuns:

Pentru a primi somajul trebuie sa te prezinti lunar pentru viza intr-o anumita data stabilita de ei. Daca nu te prezinti in cel mult 60 de zile ti se anuleaza indemnizatia pentru somaj. Insa somajul il primesti prin posta, personal. In cazul in care nu ridici suma de la postas sau posta se trimite inapoi. Deci acea persoana trebuie fie prezenta de 2 ori intr-o luna in localitate pentru a putea primii banii.