| RazvyRock a întrebat:

Curtea blocului este propietate publica sau privata? Eventual un link de la o lege despre asa ceva... Va Rog Frumos
FUNDA! (Scuze pentru categorie e cea mai folosita )

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot exista 4 situatii:
-terenul este proprietate publica a unitatii administrativ-teritoriale;
-terenul este proprietate privata a unitatii administrativ-teritoriale;
-terenul este aferent blocului, caz in care este proprietate privata comuna pe cote parti a tuturor proprietarilor de apartamente din blocul respectiv, fiecare cu o cota in functie de suprafata apartamentului.
-poate fi si o combinatie intre proprietatea privata a unitatii administrativ teritoriala si a proprietarilor de apartamente, in cazul cand unele cote parti de teren aferent blocului au fost date doar in folosinta iar altele in proprietate proprietarilor de apartamente.
Ce regim juridic are se poate vedea la primarie sau la cartea funciara. Numai bine!

| RazvyRock explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu ai postat la legislatie? ce legatura are cu Dragoste si sex?