| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Daca ai semnat incetarea contractului de munca si ai intrat in preaviz, se poate anula decizia?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intri in preaviz doar daca ti-ai dat demisia si contractul de munca inceteaza doar la terminarea perioadei de preaviz.
Asa fiind poti sa-ti anulezi demisia inainte de terminarea perioadei de preaviz, bineinteles daca si angajatorul este de acord.

| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu eu nu se poate, astepti sa treca perioada de preaviz, apoi iti inceteaza contractul de munca si cu alta data daca se doreste si angajatorul este de acord te reangajezi!
cred ca am zis corect...sau nuwinking

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti anula decizia companie, odata ce ai semnat ca doresti incetarea contractului.

| OneReason a răspuns:

Salariatul concediat nu poate renunța la preaviz.
Angajatorul poate renunța total sau parțial la preaviz când angajatul își dă demisia.
Dacă nu solicitați concediu de odihnă în perioada de preaviz, angajatorul are obligația acordării perioadei de preaviz și la incetarea contractului de muncă, compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat.

Suspendarea contractului individual de muncă: Dacă în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător, cu excepția cazului prevăzut la art. 51 alin din codul muncii.

| mitenka a răspuns:

Nu cred că funcționează chiar așa... Dar având în vedere că nu s-a încetat contractul de muncă prin voința părților, bănuiesc că poți discuta cu angajatorul să vedeți o soluție.