| Drsss a întrebat:

Daca am 16 ani si 9 luni pot merge cu avionul singur? sunt din Craiova si as dori sa merg la Londra, si nu am insotitor, se poate sa merg singur?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parintii pot da o declaratie notariala (nu "procura" cum spune un neavizat) si in acea declaratie sa specifice numele unui major care este insotitorul tau. Unele companii aeriene accepta ca unul din personalul de bord sa fie insotitorul unui minor.

3 răspunsuri:
| asperger3 a răspuns:

Ni poti caci esti minor. Ai nevoie de insotitor si procura de la parinti

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge cu declaratia notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Anglia si indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion. Toate companiile aviatice au desemnati insotitori pentru minori, doar ca unele o fac doar cu plata.

| Drsss explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos :*