| Pilubițu a întrebat:

Dacă am cumpărat un scuter fără acte și doresc sa îl înscriu la primărie ce trebuie sa fac? Adică vreau sa fiu în regula cu el...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara acte nu il poti inregistra la primarie. Pentru a vedea de ce acte ai nevoie te poti interesa la primarie, avand in vedere ca fiecare primarie stabileste procedura de inregistrare, avand in vedere prevederile Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 23.(1)Se înregistrează de către consiliile locale numai mopedele, tractoarele care nu se supun înmatriculării, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole, forestiere, care păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor, şi troleibuzele omologate, potrivit legii, de către Regia Autonomă "Registrul Auto Român", precum şi tramvaiele, maşinile şi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole, forestiere, care nu păstrează caracteristicile de bază ale unui tractor, şi vehiculele cu tracţiune animală.
(2)Înregistrarea vehiculelor în condiţiile prevăzute la alin. (1) se realizează de către consiliile locale pe a căror rază teritorială îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul proprietarii vehiculelor respective.
(3)Procedura de înregistrare şi radiere a vehiculelor de către consiliile locale se stabileşte prin hotărâre a consiliului local, cu avizul consultativ al Direcţiei regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor."

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti. Dar chiar nu te-ai gandit ca trebuia sa il cumperi cu acte?

| RxTx a răspuns:

Poți să mai cumperi altul absolut identic cu acte la el chiar dacă este defect stricat rău de tot nu contează tu îl cumperi doar pentru acte

Acum păstrezi cadrul că are o serie ștanțată pe cadrul respectiv.
Și mai păstrezi carcasa motorului că și aia are o serie bătută ștanțată pe el.

Atât nu îți trebuie nimic mai mult de la cel pe care îl cumperi pentru acte de cât actele
Carcasa de la motor și cadrul metalic.

Acum muti toate piesele din motorul funcțional în interiorul motorului pe care l-ai cumpărat cu acte doar pentru carcasa ștanță serie

Pui motorul acesta la care ai acte pe cadrul la care ai acte

Și gata acum ai toate actele in regulă la râjniță ta.

Ai carcasa de la motor cu seria care trebuie
Ai cadrul cu seria din acte
Gata ai acte

Carcasa aia la care nu ai acte și cadrul respectiv nu și cum sa le folosești niciodată în mod legal gata tot ce ți-a rămas poți să consideri că sunt piese de schimb

Dar niciodată în viața sa nu te apuci cumva să ieși pe strada cu carcasa aia veche de la motor la care nu ai acte sau cu cadrul respectiv la care nu ai acte!

| 120bulevard a răspuns:

N-ai ma treaba, daca te plimbi prin comuna nu te intreaba nici naiba nimic.