| DavidIron a întrebat:

Am luat carnetul AM de scuter. Am un scuter de 80cc în acte de 49cc și vreau sa zic ca la Itp se descoperă de cât e?
Ca vreau sa îl înscriu.
La primărie dacă îl înscriu, îi mai trebuie ITP?
Si la categoria AM, la unele scutere le pune limitare?
Sau nu se limitează nici unul. La AM. Ms

Răspuns Câştigător
| diNNozo a răspuns:

Permis cat AM, se refera la modep. strict 49 cm3!
Daca ii bagi set de 80 nu se va observa. nu baga de seama la R.A.R in cel mai rau caz te scoate afara cu 2 suturi in fund. la primarie din cate stiu ai nevoie doar de actele motocicletei sa o treci la impozit ( 9 lei pe an ) Nu se monteaza limitatoare pe scutere. DAR. Motociclist fiind de 7 ani iti recomand sa o lasi asa cum e de 49. si dupa cateva luni cand capeti experienta si treci de Registrul Auto ii bagi set de 80! Bafta si ASFALT USCAT!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se descopera cu ocazia ITP si capacitatea cilindrica nu cred ca poate fi limitata, asa ca pentru respectivul scuter ai nevoie de categoria A1 si inmatricularea la Serviciul de inmatriculari din judet, pentru a putea circula legal pe drumuri publice.
In caz contrar vei fi vinovat pentru infractiunea de conducere fara permis de categorie corespunzator si, in caz de condamnare, permisul iti va fi anulat.