| CristiCristiCristiCristiCristi a întrebat:

Daca am fost condamnat cu suspendare 1 an si am o perioada de incercare de 3 ani exista posibilitatea de a plati cautiune pentru a scapa de cazier? Multumes Anticipat! O seara buna!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o posibilitate pentru aceasta, de altfel cautiunea este pentru altceva nu pentru cazier.
De cazier poti scapa numai in anumite situatii, prevazute de L.290/2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.15.(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
a) faptele pe care le-au săvârşit nu mai sunt prevăzute de lege ca infracţiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecătorească sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
  d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsă privativă  de libertate de cel mult 3 ani şi au trecut 20 de ani de la data rămânerii definitive a condamnării;
e) au decedat;
  f) s-a dispus renunţarea la urmărire penală sau clasarea faţă de ele  ori s-a pronunţat o hotărâre definitivă de achitare sau de încetare a procesului penal;
g) a trecut un an de la data executării măsurii educative;
  h) au trecut 2 ani de la data când s-a pronunţat o hotărâre definitivă  de amânare a aplicării pedepsei şi nu s-a dispus revocarea sau anularea amânării aplicării pedepsei conform art. 88 sau 89 din Codul penal;
i) au trecut 5 ani de la data aplicării uneia dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute de art. 91 din Legea nr. 15/1968 privind Codul penal, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
  (2) În cazul când în cazierul judiciar al persoanelor prevăzute la  alin. (1) lit. a)-d) şi f) există şi alte menţiuni, se şterg numai menţiunile care impun scoaterea din evidenţă."

| alessia5158 a răspuns:

Nu exista aceasta posibilitate!
In schimb, se pot sterge din oficiu mentiunile privind pedeapsa, adica esti reabilitat de drept la implinirea termenului de 3 ani cu conditia ca, in acesti 3 ani de supraveghere, sa nu savarsesti o alta infractiune.

Vezi articolele din lege care te privesc:
Articol 528, Noul Cod de Procedura Penala :
(1) La împlinirea termenului de 3 ani prevăzut la art. 165 din Codul penal, dacă persoana condamnată nu a mai săvârşit o altă infracţiune, autoritatea care ţine evidenţa cazierului judiciar va şterge din oficiu menţiunile privind pedeapsa aplicată condamnatului(http://legeaz.net/noul-cod-procedura-penala-ncpp/art-528)

Articolul 165, Cod Penal:
Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune(http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-165)