| anonim_4396 a întrebat:

Daca am gasit un card polonez si l-am folosit pe aliexpress ce poate face protrietarul ( de acolo din polonia)

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poate face plangere la Politia de acolo, care prin Europol poate solicita Politiei din alte tari sa cerceteze cazul.

| minrest a răspuns:

O sa faca plangere. Doar nu e obligat sa se lase furat. Nu conteaza ca e in Polonia, tara noastra si a lor coopereaza strans in toate privintele. Vreau sa iti reamintesc ca furtul este un delict care atrage raspundere penala.

| xerxes1 a răspuns:

O sa afle ca un hot roman i-a folosit cardul.

| GL757W a răspuns:

Si avea codul PIN scris pe el nu? laughing Hai ca a fost buna gluma.

| Bula a răspuns (pentru GL757W):

Din pacate, am intalnit cazuri cand pe internet s-au facut plati cu simplele date ale cardurilor altora (cardul a fost fotografiat cu telefonul, omul s-a trezit cu o centrala telefonica scumpa cumparata, pe banii lui, pentru un necunoscut. A aflat de tranzactie doar cand si-a scos extrasul de cont, detailat.

| andreia67 a răspuns (pentru Bula):

Ai dreptate, daca ai cardul fizic sau o poza fata/verso poti face cumparaturi pe site-uri din strainatate. Tehnologia 3D secure care presupune existenta unei parole sau, mai nou, a unui cod de tranzactie trimis pe telefonul mobil este implementata doar in Romania.

| MariusAdrian95 a răspuns:

Ce ai facut tu se incatreaza la furt art 228 ncp (intre 6 luni si 3 ani)Pai in continuare ai doua variante
1.Te duci la prima sectie de poliție si recunosti ce ai făcut si predai cardul, si iti garantez ca scapi cu o amendă penala
2.Stai liniștit si speri ca cel care a pierdut cardul sa nu facă plangere, ceea ce probabil o să facă, si mai speri sa nu aiba politia suficiente probe.