| ionut1816 a întrebat:

Dacă am lovit cu mașina un alt autoturism, eu îi pot repara mașina doar pe Casco-ul meu?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asigurarea CASCO este atat pentru masina ta, cat si pentru masina altuia, atunci cand tu esti vinovat de accident, firma de asigurare va plati pentru repararea ambelor, inclusiv pentru despagubiri din ranirea persoanelor din ambele masini.
Asigurarea RCA este doar pentru masina altuia si persoanele ranite.

| goguPatent a răspuns (pentru Ioandelasal):

Incorect.
Casco nu acopera pagubele facute altei masini.

| Simpatic a răspuns:

Nu, casco iti repara tie masina
RCA-ul ii repara celuilalt masina

Cel care este vinovat repara prin RCA-ul sau masina celui nevinovat, asta este regula generala

| mi25 a răspuns (pentru Simpatic):

Esti jurist? Ca ai dat raspunsul corect, pe cand Ioandelasal nu. Si eram criticat cama leg de el. Cum sa nu o fac in cazurile cand raspunsul nu este corect?!

| Simpatic a răspuns (pentru mi25):

Nu sunt jurist, am si stiintele juridice facute alaturi de alte cursuri si scoli.
Dar sunt om trecut prin multe, platitor de zeci de ani atat de RCA cat si de casco
Inveti din greseli in viata, din ceea ce experimentezi, mai mult decat din ceea ce scrie in lege
Pe aceasta cale indemn toti oamenii care au masini mai noi de 7 ani si tin la ele sa faca casco, sunt zeci de societati si ai de unde alege, daca faci casco full te despagubeste si daca masina iti este furata sau cade un meteorit pe ea

| mi25 a răspuns:

Intaresc si eu ce a spus goguPatent si sompatik. Casco tau este exclusiv pentru masina ta.
Este gresit raspunsul lui Ioandelasal, cu tot cu cei 40 de ani de meserie juridica.

| RxTx a răspuns:

Exista mai multe rezolvari
Amiabila ii platesre asiguratorul tau reparatia

Sau mai simplu il iei de mana te duci cu el la service iti face un deviz scoti banul din buzunar ii platesti omului srrvice-ul
Ii mai dai si lui 100 euro pentru deranj si gata nu mai dai la asigurator nimic sa iti creasca pe urma asigurarea

Sau exista si versiunea in care omul vrea sa o repare singur acasa la el asta e cam.ilegala si periculoasa
Sa nu faceti nici un fel de hartie si sa ii dai niste bani

Sau faci amiabila si treci in ea ca i-ai zgariat doar bara si ii dai bani daca omul e meseriasi si-o face singur cu oamenii lui.

Sau daca te lasă să o repari
Gen ai spart un stop si i-ai crapat bara
Daca omul are bun-sunt
Fugi repede la chiosc
Cumperi stopul cumperi bara
Mai bine chemi si un mecanic sa le schimbe
Si gata ai rezolvat problema la fata locului pe teren acolo unde ai busit masina.

| RxTx a răspuns (pentru RxTx):

Daca ai busit un logan si tu ai acelasi logan am vazut ca se mai practica sa demontezi repede de pe masina ta
Si sa ii dsi omului bara stopul

De mai multe ori am vazut chestia asta

Cineva sparge o bara sau un stop
Si se apuca repede si il demonteaza dupa masina lui daca este aceiasi mașină

| goguPatent a răspuns (pentru RxTx):

Ce **** inveti omul la ilegalitati?
De aia RCA e obligatoriu ca sa fie folosit nu ca sa scoti bani extra din buzunar pentru. De ce **** sa platesti asigurare si cand ai nevoie de ea sa dai si bani in plus?

| goguPatent a răspuns:

Casco tau este exclusiv pentru masina ta.
Pentru masina altuia exista RCA