| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Dacă am niste înregistrări audio cu bunicul meu cand o înjură foarte rau pe bunica mea care are demență avansată, si ma duc la poliție ce ii poate face? El este însoțitorul ei, dar nu îl putem scoate decât prin judecata, fiindcă are 70 de ani și beneficiază de indemnizația ei, ce i-ar putea face poliția?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai pentru injuraturi politia nu prea are ce-i face, injuratura in privat nu este infractiune si nici contraventie.
Ce s-ar putea face ar fi solicitarea unui ordin de protectie, in baza L.nr.217/2003, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice, rep. in 2020.

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic! injuratura nu este atat de grava incat sa i se faca ceva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si ce ai vrea, sa-i iei locul si indemnizatia de insotitor? Ca asa o sa te judece oamenii. Injuraruri intre soti au loc in destule familii sanatoase. Iar din casa, mai ales la varsta asta nu-l poate scoate nimeni, ca este si casa lui. Pe bunica-ta poate doar sa o duca la azil cei din partea protectiei persoanelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil bunica ta va primi un nou însoțitor din familie dacă e cineva de acord sau se autopropune dacă nu va fi internată la un azil iar bunicul va pierde indemnizația și va primi o amendă că nu a lovit-o ca să îl închidă.

| Andrei200202 a răspuns:

De ce nu o duceți pe bunica voastră la un azil?

| Ellzzz a răspuns:

Salut
bunica mea are la fel. cand stai cu o persoana care sufera de aceasta boala,cam greu te poti abtine sa nu ii reprosezi/sa ii adresezi intepaturi,jigniri etc. Efectiv distruge psihic toti oamenii din jur,si zic asta ptc il vad pe bunicu care odata avea nervi de fier,acum se rasteste la ea pentru ca nu mai suporta rutina acelorasi intrebari, miscari, gesturi. La intrebare nu stiu sa iti raspund, am simtit doar nevoia de a-ti spune cele de mai sus, sper ca nu a fost cu deranj sau suparare. Seara buna si rabdare multa!