Întrebare recomandată | thalyslly a întrebat:

Daca am o vecina nebuna care aduna gunoaie si animale unde trebuie sa fac reclamatie? pentru ca nu gasesc niciunde ceva clar nici la sanepid pe site nici la primarie

Răspuns Câştigător
| TheoryOfHarmony a răspuns:

In primul rand inainte sa depui o reclamatie trebuie sa mai discuti cu vreo 3-4 vecini sa va sustineti,altfel cererea ta nu este bagata in seama. Apoi,iti zic din propria experienta,inainte sa te duci la reclamat trebuie sa discuti de nenumarate ori direct cu persoana respectiva si sa ai cateva dovezi ca ai luat contact cu ea,apoi desigur,dovezi de ceea ce face,deoarece o sa fi intrebat multe chestii, pentru ca in Romania autoritatile incearca sa se scoata cat mai mult.
Apoi, dupa ce ai incercat sa discuti cu vecina nebuna, primul pas este sa suni la 112, acolo dispeceratul o sa te trimita unde trebuie si conform legii, cand deranjezi lumea dintr-un bloc primesti amenda cuprinsa intre 200 si 1.000 lei, deci poate dupa ce se vede cu amenda se mai potoleste.

8 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Fa reclamatii la :primarie, sanepid, protectia animalelor, la asociatia de locatari (daca esti la bloc, sau ai blocuri in preajma).Da si la ziar, unul de circulatie cu poze si marturii.Bafta!

| Wehrmacht a răspuns:

Dupa ce scapi de ea incearca sa aduni tu animalele si gunoaiele.

| thalyslly explică (pentru Wehrmacht):

Aia nu e o problema intrebarea era cum scap de ea

| Wehrmacht a răspuns (pentru thalyslly):

Da' de gunoieri nu vrei sa scapi? Aia sunt si platiti din bani publici.Nu cred ca ai cum sa scapi de ea.Nimeni nu o sa ii faca ceva deoarece tu crezi ca ar trebui sa scapi de ea.Nu-ti convine sa face curat pe gratis?

| thalyslly explică (pentru Wehrmacht):

Nu aduna in sensul ca face curat ci umbla in gunoaie si le aduce in casa. vreau sa scap de ea in sensul sa isi faca curatenie si sa deparaziteze animalele.tie ti-ar conveni sa stai langa una care aduna gunoaie, de unde misuna gandaci si purici?

| Lexi888 a răspuns:

Aduna gunoaie si animale? E nebuna dao naibi.Suna la 112.

| thalyslly explică (pentru Lexi888):

Am sunat si au zis ca nu ii treaba lor.e plin de gandaci si purici pe scara

| mijlsach a răspuns:

Fa plangere la politie si sigur se rezolva. daca chiar nu vor, cheama proTv-ul si cand o sa fie pe paginile ziarelor vor face. Funda?big grin