| Alexandru_Catalin_1990_HAFY a întrebat:

Daca am vandut cuiva un calculator, iar acesta s-a defectat la el acasa(eu nestiind ca are probleme sau ceva), se intampla ceva din pct de vedere legal?(coletul a fost trimis din Mures in Sibiu fara ca omul sa poata sa verifice produsul)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce se poate intampla depinde, in principal, de perioada care a trecut de la primirea calculatorului si pana la defectiune, de natura defectiunii si de cine este vinovat de defectiune (tu, cumparatorul sau transportatorul).
Daca a trecut o perioada mai mare atunci paguba este este in sarcina cumparatorului, cel mai probabil el este vinovat de defectiune sau aceasta este din cauza vechimii.
Daca a trecut o perioada foarte scurta, in ziua primirii sau in urmatoarea este mai probabil sa fi vandut un calculator defect.
In orice caz iti poate face plangere penala pentru inselaciune doar daca ar putea dovedi ca tu cunosteai defectiunea, ai ascuns vechimea (ai spus ca este mai nou cu cativa ani).
In rest ar fi un proces civil greu de castigat de cumparator fara dovezi clare.