| Flav a întrebat:

Daca ati avea posibilitatea sa dati o lege in Romania, care ar fi prima pe care ati da-o? Una singura, atat. Doresc ceva realist, nu vreun pamflet, ironie sau cancan de 2 lei.

24 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O lege prin care sa fie pedepsiti penal judecatorii care pronunta hotarari nefondate.

regis
| regis a răspuns:

Stabilirea unui salariu de referinta pentru intreg domeniul bugetar si pentru absolut toate companiile in care statul detine peste 50% din participatii, urmand ca toate celelate salarii sa fie exprimate printr-un coeficient de multiplicare aplicat acestuia. Coeficientul l-as limita undeva in jurul valorii de 5, descrescator de la presedintele tarii pana la o femeie de serviciu dintr-o institutie publica, oricare ar fi aceasta. Grila coeficientilor ar fi stabilita astfel incat coeficientul unui angajat fara diploma de bacalaureat sa nu poata depasi pe cel al angajatilor cu studii medii, indiferent de domeniul de activitate, iar coeficientul unui angajati cu studii medii sa nu il poata depasi pe cel al angajatilor cu studii superioare. Este absolut absurt ca o femeie de serviciu dintr-o companie de stat sa fie mai mare decat al ministrului caruia i se subordoneaza, dar si ca al unui medic, profesor sau functionar public.
Mi-as permite si a doua lege, scoaterea la vanzare prin bursa de valori a tuturor actiunilor pe care statul le detine, cu exceptia celor considerate strategice (de genul industriei de armament). Statul s-a dovedit in absolut orice situatie un prost manager, tot ce este companie de stat in acest moment este doar un mijloc de recompensare politica, o sursa de redistribuire a banilor publici catre cercurile de interese, un cuibusor caldut si sigur pentru rude, prieteni, copii, sotii si amante. Toate acestea sub masca acelui tampit refren iliescian "nu ne vindem tara".

regis
| regis a răspuns:

@hombre - dupa cum vezi intrebarea incepea cu "daca ati avea posibilitatea". Din pacate pentru unii si din fericire pentru altii nu vom avea niciodata posibilitatea...
Dar stii ce este mai interesant? Capitalismul veritabil si proprietatea privata sunt deziderate de dreapta. Cand "stanga" era la putere si privatiza (nu pe bursa, dar tot mai bine decat la stat), opozitia striga ca se instraineaza avutia nationala. Nu demult "dreapta" a venit la putere promitandu-le oamenilor ca nu va ii va lasa pe comunisti sa le fure posta si sarea. In timpul asta lumea ma injura pe mine si pe cei care spun de ani buni ca in politica romaneasca nu exista stanga si dreapta, ci doar gasca lor si gasca noastra, iar ideologiile politice sunt de fapt interese economice traduse eufemistic. Si nu e singurul exemplu, a vazut toata tara comunisti strigand jos comunistii, oameni care au facilitat sosirea minerilor invocand cu multa patima mineriadele de acu' 20 de ani, alaturi de cei care il aplaudau pe Miron Cosma in Parlament. Si exemplele pot continua.

regis
| regis a răspuns:

@PsihoSex - procurorii nu condamna; doar acuza si probeaza acuzatiile.

| Hombre a răspuns:

Ridicarea imunitati totale a parlamentarilor, si aducerea in fata justitiei si condamnarea oricarui ministru impreuna cu faptuitori in care se demomonstreaza ca el personal sau subordonatii lui a deturnat si furat din banul public.

| Hombre a răspuns:

Bai @regis pai asta este capitalism veritabil ce spui tu, nai sa vezi tu curand in Romania asa ceva pai de unde mai fura cloaca asta de descendenti comunisti (si urmasi lor) altoiti in capitalism?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Magistratii sa raspunda cu casa, cu contul, cu masina si chier cu libertatea, pentru solutiile imorale si ilegale date, prin care se ajunge la CEDO, si Tara - adica noi toti, trebuie sa platim despagubirile, iar pe ei ii doare undeva! si rad de noi!

Ai auzit de cazul lui Ionel Tundrea, cel acuzat de crima si viol si el era nevinovat?! - a avut noroc cu un Om, care a cercetat cazul si, cu adevarul probelor de ADN, l-a scos nevinovat!

Dar, cu sfidare, procurorul care l-a condamnat pe nedrept, in ciuda probelor existente si atunci, a spus la stiri ca si azi (atunci, acum vreo 2-3 ani!) l-ar condamna identic! fara sa accepte si sa tina cont de probele ADN - un nemernic comunist, de cea mai joasa speta! Mai vrei ceva?!

Da o cautare sa vezi cate procese pierdute are Romania la CEDO, si ce sume uriase trebuie platite victimelor!

Si sarmanul Tundrea, nevinovatul scos din inchisoare, nu a mai apucat sa traisca decat vreun an si jumatate!, pentru ca se imbolnavise de plamani si altele, acolo!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Una singura:cea a lui Vlad Tepes!
Pentru fiecare hot, cate o teapa in...Pe vremea lui dormeai cu punga de aur la cap si ti-era frică să n-o furi tu de la tine. Numai asa putem sa ne curatam tara de hoti...

| Vizitiul a răspuns:

Cine ucide sa fie ucis! E una dintre legile pe care le-as implementa. Sunt sigur ca s-ar reduce considerabil numarul crimelor.

| Vizitiul a răspuns:

Adrian-eu fur, dar, te anunt, am chiloti de tabla, prietene.

| Roby67 a răspuns:

Sa fie pedepsiti cei care sunt devina pentru moartea oamenilor in `89 si `90

Răspuns utilizator avertizat
| gabriela a răspuns:

Reintroducerea prin lege al obligativitatii statului de a asigura tinerilor absolventi de facultati un loc de munca sigur (fie si prin repartizare) si unei locuinte in chirie, daca nu exista posibilitatea cumpararii, pentru perioada cat ramane sa munceasca aici. Asa nu am mai cheltui degeaba cu scolarizarea pentru altii! Avem tineri valorosi!

| marrr a răspuns:

Nu sunt ironica, nu e nicio gluma. As face o lege prin care, intr-o zi din an, toate cuplurile care sunt la distanta mare si nu-si permit sa se intalneasca, sa se vada pe banii statului.
Stiu ca nu s-ar aproba asa ceva, dar incercarea moarte n-are.

| pauladrian a răspuns:

Exista aceasta lege, dar eu as pune-o in aplicare. I-as pedepsi cu inchisoarea pe cei care fac evaziune fiscala...doar pentru cei cu afaceri.

| matrixismyname a răspuns:

Controlul populatiei, maxim 1 copil pe familie daca venitul curent este sub 2000Ron, si maxim 3 copii, daca venitul este >2000Ron.

De ce? Ca sa nu mai fie necesar sa se dea alocatii, ajutoare pentru copii noi nascuti, etc. S-ar restabiliza economia statului, nu cu mult dar ar conta.

| D-Anna a răspuns:

Dupa fapta si rasplata. Daca ai facut ceva gresit sa fi pedepsit cum scrie la carte nu conteaza ca esti Basescu, Anda Adam sau baba de la 2. Fara mita, pile si relatii, ca si eu vreau sa traiesc, sa intru la facultate si sa-mi iau permisu`.

| pitesti a răspuns:

Interzicerea avortului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As interzice guvernului sa se mai ocupe de situatia economica a tarii si pentru asta voi repartiza oameni din domeniu economic si voi avea grija sa nu urmareasca decit o economie eficienta din toate punctele de vedere si sa nu se abtina cind va trebui sa taie in carne vie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa poata ocupa o functie cine vrea si cine crede ca poate face intr-adevar treaba intr-un domeniu. raspunde cu viata.bineinteles,ar fi o lege dreapta, bu una abuziva si tiranica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai.nu stiu dar probabil sa nu fie ucisi cainii vagabonti! au si ei o viata...suntem prea egoisiti; as plati cursuri de dresare a cainilor vagabonzi pentru a-i dresa sa adune gunoaie thinking

| cryss_1828 a răspuns:

O lege? A fost vorbita insa vad ca nu sunt semne sa se puna in aplicare.Animalele sa nu mai fie maltratate! Cine loveste(OMOARA!), chinuie, arunca in anumal in strada sa primeasca fie amenda ( o amenda mare, nu de 1 mil, 2 acolo pentru ca alta data sa se invete minte ) iar cazuri mai grave de lovire cu brutalita, omorarea bietei fiinte cu puscarie minim 1 an de zile! Asa s-ar reduce cazurile de maltratare a animalelor. M-am saturat sa vad atatea suflete ca se chinuie fara ca sa pot face nimic. Iar in adaposturile astea cica pentru animale sa aiba conditii necesare, sa nu mai fie infometate, sa le ingrijeasca, sterilizeze si aiba locul unde stau curat!

| Aimee_7045 a răspuns:

Sa nu existe salariu sub 4000 ron (evident cu modificarile necesare)

| adrian_7273 a răspuns:

Cei care fura sa fie loviti unde ii doare mai tare.big grin