| Jeremy1 a întrebat:

Daca cineva da in mine cu gandul de a-mi face rau, iar eu iau o arma (briceag, cutit etc) cu care, in cele din urma, il omor pe agresor, ce se intampla din punct de vedere al legii? Cine e vinovat si de ce? Se schimba situatia daca nu folosesc o arma, dar tot ajung sa-l ucid?

FARA raspunsuri vagi sau/si care nu au legatura cu intrebarile.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de unde ii stii gandul?
Te vei face vinovat de omor, infractiune prevazuta si pedepsita de art.174 Cod penal, cu inchisoare de la 10 ani la 20 ani. Pentru a fi in legitima aparare(art.44 CP) ar trebui ca atacul sa fie injust si sa te puna in pericol grav(sa fie in asa fel incat sa-ti cauzeze moartea ori sa te afecteze foarte grav). De asemenea ai fi in legitima aparare si daca te-ar ataca cu o arma alba si tu ai riposta la fel. In alte conditii(el iti da o palma ori un pumn si tu il omori) nu exista legitima aparare. Eventual, in functie de cine a inceput altercatia si de probele administrate ai putea beneficia de scuza provocarii si de depasirea limitelor legitimei aparari, ceea ce constituie circumstante atenuante(art.73 si 74 CP) si ai primi o pedeapsa mai mica. Numai bine!

10 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Cum ar fi daca toata lumea ar omora pe persoanele care le-au lovit? Nu ar fi in regula. Legitima aparare nu suna chiar asa cum crezi tu. Va trebui sa demonstrezi ca persoana care a dat in tine a vrut sa te omoare, in caz contrar, cazi vinovat. Numai daca nu ai incotro(daca nu poti evita crima) ai dreptul sa-l omori, doar daca agresorul are intentia de a ucide(dar tu va trebui sa demonstrezi sau sa argumentezi asta), iar tu esti in situatia: "Daca nu-l ucid eu ma ucide el(sau e posibil sa ma ucida). Nu conteaza cu ce sau cum il ucizi, conteaza daca o faci intentionat sau nu, si daca era inevitabila sau nu crima.

| Robert a răspuns:

Este legitima aparare.doar trebuie dovedita intentia celui cu gandul.
in lege se spune ca trebuie sa ripostezi cu ce ataca el.

| Jeremy1 explică:

Ema, ce comentariu cre(s)tin mi-ai dat! laughing Credeam ca e mai mult decat evident ca vorbeam de o situatie ipotetica, nu ca am eu ganduri criminale. Pur si simplu am avut o dilema si, nestapanind bine codul penal, am pus o intrebare.
Comentariu lipsit de folos, complet inutil, menit doar sa enerveze si sa nu-ti aduca nicio informatie.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Probabil o sa se ajunga la proces dar e legitima aparare, deci nu esti vinovat.

| EmaS a răspuns:

Vai ce ganduri criminale mai ai si tu! Nu incerca asa ceva pentru ca o sa infunzi puscaria si mai mult decat asta, constiinta te va mustra toata viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il lovesti de moarte, in clipa in care tipul a incetat sa te mai agreseze, faci inchisoare, indiferent daca l-ai ucis cu arama sau nu. Daca il omori in timp ce te agreseaza, iar politia ajunge la concluzia ca viata ta a fost pusa in pericol, ramai in libertate, dar cu constiinta incarcata. In orice caz, daca simti ca idiotul cauta sa-ti faca de petrecanie, i-ai viata fara sa te gandesti la consecinte. Decat sa planga parintii tai, mai bine sa jeleasca ai luiwinking
P.P. Ar fi bine sa ai si martori.

| mrclaust a răspuns:

Daca dovedești ca a fost legitima apărare o sa fi pedepsit doar pentru deținerea armei, dar dacă nu are dreptate Necunoscutu.

| RoaRxDD a răspuns:

Nu patesti nimic, a fost auto-aparare indiferent cu ce il ucizi thinking

| alex_1645 a răspuns:

DEpinde daca are gindul de a te omora nu se intampla nimic daca il omori. Dar daca el da de exemplu prieteneste s-au in gluma si tu il omori suporti o pedeapsa cu inghisoare sau daca nu ai 18 ani te trimit la scoala de corectie.

| NECUNOSCUTU_2520 a răspuns:

Dupa mai multe cercetari,politisti considera ca tu ai inceput si l-ai omorat pe agresor esti vinovat,deoarece el te-ar putea lovi in ficat, unde tu simti durerea dar nu se observa,dar daca tia spart fata el va fi vinovat.Iar in cazul in care nu folosesti arma nu se shimba nimic,el tot mort ii.Dar in orice caz daca doar a dat in tine tu trebuie sa iti stapanesti furia si pur si simplu sa il eviti, sau daca a dat puternic in tine dai si tu inapoi, nu merita sa iti patezi mana cu sange pentru un om fara minte. Funda?