| anonim_4396 a întrebat:

Dacă cineva de exemplu m-a filmat depășind o coloana de 6-7 mașini pe linie continua și pune filmarea pe YouTube, se poate autosesiza poliția? Asta e doar un exemplu!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Avand in vedere ca de la un timp probele video nu se mai accepta in instanta, daca nu te-a prins pana acum, ai scapat laughing.
Sunt multi prosti pe internet pusi cand fac diferite faze si manevre la volan si nu i-a facut nimeni nimic. Ce ar fi sa caute fiecare om care a depasit regulile?
Daca nu era nimeni atunci si nu te-a prins nimeni atunci, ai scapat.
Next time nu mai risca lucruri de genul decat daca chiar ai o urgenta si merita riscul respectiv.
Succes!

9 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Pe Youtube nu, doar pe Facebook.
in cazul asta ai incalcat doar o regula (depasire liniei continue) nu are importanta cate masini ai depasit, pedeapsa e aceeasi.

Bula
| Bula a răspuns:

Depind ce stare psihica are politistul.
Daca vrea, se autosesizeaza pentru orice nimicuri, fiindca el poate!
Daca n-are chef, nu "vede" nici daca cineva ii omoara soacra... big grin

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai bine nu risti depasirea liniei continue, ca sa nu o asimileze careva cu "tentativa de omor"!
Crezi ca degeaba a fost inventata si legiferata?! In zonele unde este trasata, e pericol crescut, drum ingust, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Evolution):

Nu era neaparat graba, dar m-am enervat puțin, adica era vizibilitate foarte foarte mare și asta stăteau după unu cu combina ce mergea cu 20 km/h, de asta am depasit, știi ca m-a filmat pentru ca după vreo 10km, când m-am oprit sa beau o cafea, vine unu de vreo 18-19 ani cu un Logan din 2005-2006 la mine și îmi zice "te-am aranjat prietene, pe YouTube ajungi sa vezi ce prost ești" iar eu i-am zis, foarte calm, "N-am chef de vrăjeala ta, m-am urcat in mașina și am plecat" am ajutat filmarea pe YouTube dar nu am găsit nimic, in fine, stiu ca nu am făcut bine, dar nu am pus pe nimeni in pericol, dar exista și așa numiți "justițiari" ce cred ca dacă au o camera mâna/in bord pot face orice, ca sunt de neoprit, niște aburiți...

| Evolution a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-i in pace, sunt doar fustrati. Indiferent ca te pune sau nu, nu are nimeni sa iti faca.
Sunt foarte multi filmati si nu au facut nimic.
Mai ales ca acum nici probele video cica nu se mai accepta... trage tu concluziile laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Politia nu amendeaza dupa filmari facute cu aparate neomologate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Serios? Din ce filme ati scos prostiile astea? Aparate neomologate? Adica daca eu daca te iau pe strada la topoare in cap si ma filmeaza unul cu telefonul, nu se pune? Dar tu te gindesti ca exista inca conceptul de MARTOR? OK, nu se foloseste filmarea, ci se ia frumos o declaratie de la cel care a filmat ca MARTOR. Ce a facut el e o timpenie, nu il mai scuzati atit. Poate daca ar fi mai multi "justitiari" de-astia v-ati comporta si voi mai uman. Vrem o tara ca afara, da' sa ne lase mai usor cu legile si regulile, ca doar ce e aici, Germania?

| Evolution a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Boss, noi vorbim de trafic. Nu de faptul ca daca iti trage unul o secure in cap. Atunci logic ca se vor face investigatii.
Aici nu a murit nimeni, nu s-a produs niciun fel de accident. Sunt multi care trec si pe rosu si fac diferite manevre zi de zi. Depasesc pe linii continue s-a.m.d. Crezi ca sta cineva sa ii amendeze, sa ii caute, sa caute fiecare martor s-a.m.d?
Nu face amenda cat face timpul alocat.
Uite eu de exemplu am filmat odata cum faceam drifturi intr-o parcare. Mi se vedea si numarul si tot. Filmarea are deja 2 ani. Crezi ca m-a cautat cineva? culmea ca in parcare era si pancarda unde era interzis drifturile s-a.m.d.
Nu mai fi atat de fustrat si accepta realitatea.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sa nu punem în aceeași oala constatarea unei contravenții la regimul rutier cu o tentativa de omor